Rusya, Facebook’u Yasaklıyor İddiası!

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’un başı Rusya’da dertte. Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumu Başkanı Aleksandr Jrov’un son açıklaması büyük tedirginlik yaşattı. Aleksandr Jrov’un açıklamasında Facebook’u kapatabileceklerini söyledi. Gerekçe olarak “Kişisel veri depolama” kanunlarına riayet edilmemesi gösteriliyor. Jrov, kişisel veri depolama kanunlarını ihlal eden Facebook’un, popüler olması onu engellemeyeceğimiz anlamına gelmeyeceğini ifade etti. Bu yüzden popüler site olan Facebook’un bu kuralları prosedürlere uygun şekilde uyması gerektiğini sözlerine ekledi.

“Rusya Kanunlarına Uymaması Halinde Facebook’u Engelleyeceğiz.”

Şok etkisi yaratan bu açıklama, Rusya cephesinin Facebook için attığı ilk ciddi adım olarak görülüyor. Aleksandr Jrov, yaptığı basın açıklamasıyla Rusya vatandaşlarının verilerini depolayan ve Rusya kanunlarına aykırı hareket Facebook’un, kanunlara karşı gelmesinin ciddi sonuçları olacağını ifade etti. Gelen bu açıklama Rusya’daki Facebook kullanıcıları ve Facebook yönetimi tarafında büyük bir şok etkisi yarattı. Aleksandr Jrov’un açıklamasının henüz bir tarihi verilmedi. Düzenlemeler yerine getirilmezse Facebook Rusya’da da erişime kapatılacak.

Öneri Yazı:  Facebook Çalışanlarına Gökdelen Kiralıyor

“Kişisel veri toplama kanunu” Rusya’da 1 Eylül 2015 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi. Bu kanun, Rusya vatandaşlarına ait kişisel verilerin korunması için çıkarıldı ve Rusya sınırları içinde bu verilen depolanmasını zorunlu hale getiriyor. Hazırlanan bu yasaya göre, ihlalde bulunan siteler yasal zemin kullanılarak erişime kapatılabilecek.

Bilindiği gibi Moskova Şehir Mahkemesi, daha önce bir olayda kamu ve kişisel verilerin korunması için popüler sitelerden biri olan LinkedIn’e açılan davayı kabul etmiş ve siteyi 10 Kasım’da engelleme kararı almıştı. LinkedIn’in Rusya’da 5 milyona aşkın kullanıcısı bulunuyordu.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Murat Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Murat
Ziyaretçi
Murat

Eğer facebook yasaklanırsa xxxxx çıkarırlar :=

scroll to top