iPhone nasıl hızlandırılır

Yavaş iPhone Nasıl Hızlandırılır? 12 Farklı Yöntem

Total
0
Shares

Yavaş iPhone Hızlandırma Rehberi

Yavaş iPhone hızlandırmak oldukça kolay bir işlemdir. Bunun için ekstradan programlar da olabileceği gibi iPhone’un kendinden olan özellikleri de kullanarak hızlandırma işlemi yapabilirsiniz. Aşağıda yavaş iPhone nasıl hızlandırılır sorusunun pek çok cevabını bulacaksınız.

Yavaş iPhone Nasıl Hızlandırılır?

IPhone hızlandırmak için farklı yöntemler mevcut. Ancak öncelikler telefonunuz neden yavaşlar buna açıklık getirmekte fayda var.
Bilindiği gibi önceki aylarda Apple‘ın eskiyen modelleri kasıtlı olarak yavaşlattığı ortaya çıkmış ve hatta Apple’ın özür dilemesine dahi giden bir dizi skandallar ortaya çıkmıştı. Yavaşlatmalarının nedeni ise bir üst sürüme geçmelerini hızlandırmak olduğu kendini belli etmişti. Buna sistemsel yavaşlat dersek, diğer yavaşlama nedeni ise belleğin dolmuş olması diyebiliriz. İnternette gezinti yaparken izlediğiniz videolar ve baktığınız görüntüler telefonunuzun ara belleğinde saklı kalıyor. Bu da belli bir zaman sonra telefonun ağır hareket etmesini yani yavaşlamasına neden oluyor. Bunu temizlemek telefonunuzu hızlandıracaktır.

IPhone hızlandırma yöntemleri ise Android cihazlardaki gibi tek tuşla temizle mantığıyla olmamaktadır. Bu yolları aşağıda verdiğimiz ipuçları yardımıyla yapabilirsiniz.

1. Cihazınızı yeniden başlatın

Başlangıçta cihazınızı yeninden başlatmanız yararlı olacaktır. Bu sayede kapanmaya çalışan veya kapanma sorunu yaşayan uygulamaları kapatmış olacaksınız. Basit bir işlemdir. Güç düğmesine basılı bekleyin ve kapatıp yeniden açın.

2. iPhone Pil Sağlık Kontrolü

Apple’ın iOS 10 sürümünden sonra pil kontrolüne izin vermiş bulunmaktaydı. Güç/Pil yönetimi özelliği şu anda iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE‘yi (iOS 10.2.1 veya üstü), iPhone 7‘yi ve iPhone 7 Plus‘ı (iOS 11.2 veya üstü) etkiliyor.

Güç yönetimi aygıt sıcaklığı, pil şarj durumu ve pilin empedansının birleşimine bakarak çalışır. Bu yüzden, iOS’un güç yönetimi özelliği yalnızca iPhone’unuzu yavaşlatacak ve bu değişkenler bunu gerektiriyorsa, iPhone’unuzun pil sağlığı bozulduğundan yavaşlamayacağına dikkat etmeniz gereklidir.

3. Konum servislerini kapatın

Konum servisleri, bulunduğunuz konumu çeşitli uygulamalarda arattığı için sistemsel olarak aynı anda çalışmayı gerektirecek ve işlem sırasında aksaklık olacağından iPhone yavaşlama nedenlerinden biri olacaktır. Kapatmak için sırayla: Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri kısmından Kapalı olarak ayarlayın.

4. Hareketi Azalt özelliğini açın.

Hareketi Azalt özelliği de telefonun yavaşlamasına neden olan etmenler arasında yer almaktadır. Kapatmak için sırayla: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Hareketi Azalt kısmını ON konumuna getirin.

5. Arka Planda Uygulama Yenile özelliğini kapatın

Arka planda çalışa uygulamalar hem iPhone şarj tüketme nedenlerinden biri olacak hem de telefonunuzun yavaşlamasına neden olacaktır. Kapatmak için sırayla: Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile> Kapalı yaparak hem telefonunuzun performansını artırırsınız hem de pilden tasarruf edersiniz.

6. Saydamlığı azalt seçeneğini açın

Telefonunuzun tam kapasite çalışması yavaşlamasına neden olacaktır. Kapatmak için sırayla: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Kontrastı Artır > Saydamlığı Azalt seçeneğini açın.

7. Mesajlarınızı silin

Telefonunuzda yer alan ve geçmişte kalan servis mesajları silmeniz ufak da olsa yer açacaktır. Bu da hızlanmasını sağlayacaktır.

8. Telefonunuzda biraz boş alan açın

Telefonunuzun dolu olması yavaşlamasına neden olacaktır. Gereksiz gördüğünüz görüntüleri veya videoları silerek yer açmanız faydanıza olacaktır. iOS 10’un verimli çalışması için her zaman gereklidir.

9. Safari çerezlerinizi ve verilerinizi temizleyin

web tarayıcınız olan Safari’nin verilerini, çerezlerini boşaltmayı denemelisiniz. Bu gezinti yaptığınız sayfaların kaydı anlamına geliyor. Bunu yapmak için de sırayla: Ayarlar > Safari > Geçmiş ve Web Sitesi Verilerini Temizle seçeneğine tıklayın.

iPhone nasıl hızlandırılır
iPhone nasıl hızlandırılır

10. Tüm ayarları sıfırlayın

Yukarıdaki işlemleri yaptığınız halde telefonunuz hala yavaş ise farklı yollar denemeniz gerekebilir. Bunların başında telefonu sıfırlama gelecektir. iCloud yedeğinizin güncel olduğundan emin olduktan sonra sırasıyla: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla kısmından ayarlarınızı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

11. Sürümü geriye götürme işlemi yapın

Son çare olarak iOS 10’dan iOS 9.3.5’e dönmeyi düşünebilirsiniz. Bu işlemi son çare olarak görmenizi sistemin güncel olmasından uzak kalmamanızı istediğimiz için diyoruz.

12. Yeni iPhone alın

Yavaşlıktan yana çok sıkıntı çekiyorsanız en son çare olarak yeni bir iPhone modeline geçme vaktiniz gelmiş demektir.

Sonuç

iPhone nasıl hızlandırılır rehberi ile hızlı bir iPhone kullanıcısı olabilirsiniz. Android kadar kendine müdahaleye izin vermeyen Apple‘ın, ekstra programla hızlandırma yöntemleri çok etki etmemektedir. Göz boyayıcı şekilde RAM temizliği yapan uygulamalar olsa da yine telefonunuza ekstra bir yük bindireceğinden bu yöntemle iPhone nasıl hızlandırılır sorusunun cevabını bulmuş olacaksınız.

1 comment
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Telefonlara İMEİ Atma Programı [Resimli Anlatım]

Sahip olduğunuz telefonun imei atma numarasını başkaları ele geçirdi ve kendi amacı için kullandı mı? Şimdi vereceğimiz programla bu soruna kökten çözüm getireceğiz. Bu sayede telefonunuz artık kullanıma hazır hale…

Samsung Galaxy Ses Nasıl Yükseltilir?

Samsung Galaxy Ses Nasıl Yükseltilir? Samsung Galaxy ses nasıl yükseltilir rehberi ile düşük tonda çıkan sesi yükseltebilir ve güzel bir müzik deneyimi sağlayabilirsiniz. Samsung Ses Yükseltme (Samsung Ses Yükseltme Kodları) *#8999*8378#…

WhatsApp Duvar Kağıtları

WhatsApp duvar kağıtları, WhatsApp wallpaper, WhatsApp arkaplan en çok aranan kelimeler olarak dikkat çekiyor. Şu an da bilindiği gibi WhatsApp dünyanın en çok kullanılan mobil mesajlaşma uygulaması olarak adından sıkça…

iPhone X’in Face-ID’i maske ile aşılabiliyor

Dünyaca ünlü teknoloji markası Apple’ın modellerinden olan iPhone X,  yüz algılama ve tanıma sistemi olan Face ID  maske sayesinde sorunları çözüyor. Apple’ın iPhone X modeli ile tanıtımını yaptığı hususlardan biri,…