Menu

iPhone X’in Face-ID’i maske ile aşılabiliyor

6 sene ago 0

Dünyaca ünlü teknoloji markası Apple’ın modellerinden olan iPhone X,  yüz algılama ve tanıma sistemi olan Face ID  maske sayesinde sorunları çözüyor.

Apple’ın iPhone X modeli ile tanıtımını yaptığı hususlardan biri, 3D teknolojisiyle yüz tanıma yapmayı başarabilen Face ID sistemiydi. Hususi bir sensör yardımı ile yüzümüzdeki üç boyutlu haritayı şekillendirerek çıkartan Face ID, telefon kapalı iken açılması gerektiği noktada karar verme işlemini bu sistemdeki elde edeceği verilere göre değerlendiriyordu.

[irp posts=”3172″ name=”Apple: iOS 11, cihazların % 52’sinde yüklü”]

Face ID sisteminin yeteri kadar güvenilir olup olmadığı hususunda yapılan araştırmalar netîcesinde birçok internet sitesi tezlerini öne sürerken güvenlik firmalarından biri olan “Bkav”, bir maske tasarımı ile bu sistemin güvenliğini kırmayı başardı. 3D sisteminin yazıcısıyla geliştirilen ve daha sonrasında belirlenmiş yerlerde güncellemeler yapılan bu maske, Face ID’nin güvenliğini kırarak tabiri yerindeyse kandırmayı başardı. Apple çalışanlarının sunduğu iddiaya göre maskeyle yahut başka bir dahiyane sistem bile Face ID sisteminin güvenliğini kıramazdı.

[irp posts=”3090″ name=”Apple, iPhone X sıkıntıları için Face ID’den ödün mü veriyor?”]

Face ID’nin güvenlik açığını yakalamak gayesiyle, silikon maske tasarlayan bir muhabir başarı gösteremememişti; fakat üçüzler aracılığı ile yapılan bir diğer denemede güvenliği kırıp bu sistemi alt etmeyi başarmıştı. Apple ise, başka bir şahıs aracılığıyla Face ID sisteminin kapandıktan sonra açılabilme ihtimalinin çok çok düşük bir oran vererek bir milyonda 1 olduğunu ileri sürmeye devam ediyor.

[irp posts=”3269″ name=”Apple iPhone X talebini karşılayabilecek mi?”]

Güvenlik şirketlerinden Bkav, çok daha yeni bir maske tasarlayarak, sistem güvenliğinin kırılabilmesi hususunda, yeni tasarımlar ve fikirler üreterek geliştirmeye çalıştığı şekillerle Apple’ın iddialarını çürütmeye çalışmaya devam ediyor. Bu sebepten yola çıkarak algoritmanın ne ölçülerde işlevini sürdürdüğünün çözülmesi yakın gibi görünüyor. Her durumda ve olanakta Face ID sistemi, Android işletim sistemi ile birlikte göz önüne çıkarılan ve herhangi bir basit fotoğraf karesi ile güvenliğini kırabilecek yüz tanıma sisteminden daha fazla başarıya ulaşabilecek bir güvenlik sistemi.

Gelecek zamanda bu iddialaşmanın sonucu gerçekten merak uyandırıyor. Sizce de öyle değil mi?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir