Teknoloji

Uber’e yatırımcıları rakip oluyor

0

Kullanıcıların gitmek istediği bölgelere kısa sürede ulaşmalarına yardımcı olan modern taksi şirketi Uber, uzunca bir süredir şirketi ile ortaklık yapan iki Asyalı büyük yatırımcısıyla kötü bir ilişki yaşamakta ve her geçen gün bu işler daha karmaşık olma yolunda ilerlemekte. Uber’in ani bir karar ile görevden atılmasına karar verdiği CEO’su Travis Kalancik zamanında ortaklık yaptığı Didi şirketi ve Uber’e önceki aylarda oldukça yüksek miktarlarda yatırımda bulunan Softbank, merkezi San Francisco olan şirkete rakip olacak bir ortaklık yapmaya karar verdi. İki büyük şirket Uber’i Asya pazarı üzerinden kaldırabilecekleri bir ortaklık kurarak kendi modern taksi şirketlerini açacaklar.

Son zamanlarda şirkete daha fazla ağırlığını koymaya başlayan Softbank, Uber’e ABD, Avrupa, Avustralya gibi yerlerde işlerini büyütmesini ve buralara yoğunlaşmalarını istediklerini açıklamıştı. Bu yapılan açıklamanın Softbank’ın rakip şirketlere yapmış olduğu yatırımlarının sebep olduğu düşünülmüştü. Ama şirketin planlamış olduğu bir açıklaması daha ortaya çıktı.

Uber’in diğer yatırımcıları arasında yer alan Didi şirketi ile anlaşan Softbank, Japonya üzerinde iş yapma kararı aldı. Bu alınan karar Uber’in Asya pazarında gerilemesine neden olacak gibi duruyor. Didi şirketinin Asya kıtası üzerinde hamle yapma kararı oldukça normal. Şirket Uber’le yaptığı ortaklık sonrası hızlı bir yükselişe geçmişti. 2018 yılında şirket, yerel servisi satın alarak Brezilya’ya giriş yaptı sonrasında ise Tayvan’a geçti. Softbank ise Uber’in en büyük yatırımcılardandır.

Tekno Hocasi

iOS12 ile sil baştan geliyor!

Önceki Makale

Fortnite Oyunu PUBG’yi Geçti

Sonraki Makale

Bunları da okuyabilirsiniz

Yorumlar

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla: Teknoloji