Hasar Kaydı Nedir ve Nasıl Sorgulanır?

Hasar Kaydı Nedir ve Nasıl Sorgulanır?

Total
0
Shares

Araç sürücüleri arasında “hasar kaydı” kavramı sıkça duyulmaktadır ve araba hasar sorgulama işlemleri merak edilmektedir. Trafik kazaları nedeniyle araçlarda oluşan hasarlar, parça değişimleri ve kaza tarihleri gibi tüm bilgilerin detaylarına kolaylıkla ulaşılabilir. Ücretsiz hasar kaydı sorgulama işlemi için e-Devlet uygulaması kullanılabilir. SMS ile araç hasar sorgulama ücreti ise 19,90 TL’dir. Tüm operatörlerden 5664’e gönderilecek kısa mesaj ile aracın geçmiş tüm kaza bilgilerine erişim sağlanabilir.

Hasar Kaydı Nedir?

Aracın geçmişte geçirdiği tüm kazaların, tamir işlemlerinin ve değişen parçalarının bilgilerinin yer aldığı kayıtlara “hasar kaydı” adı verilir. Hasar kaydı, özellikle ikinci el araba alım satımlarında büyük önem taşır. Bu kayıtlar; hasar kaydı, ağır hasar kaydı ve pert kaydı olmak üzere üç gruba ayrılır. Alıcıların ve satıcıların, araçların tüm hasar kayıtlarına ulaşabilmeleri amacıyla Sigortacılık Kanunu ile birlikte Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) sistemi kurulmuştur. Eski adıyla TRAMER olan bu sistem sayesinde, satın alınacak ikinci el araç ile ilgili hasar kaydı sorgulama işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Araç hasar kaydı öğrenme hizmeti ile aracın daha önce herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı ve sigorta tarafından karşılanmış olan tamirler hakkında bilgi sahibi olunabilir. Kullanıcıların merak ettiği konulardan biri de “Kasko cam değişimi hasar kaydında görünür mü?” sorusudur. Kaskodan cam değişimleri TRAMER sistemine işlenmemektedir, bu nedenle hasar kaydı bulunmamaktadır.

Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Araç satın alacak kişilerin en çok merak ettikleri soruların başında “Hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır?” gelmektedir. E-Devlet sistemi, TRAMER veya SMS yoluyla aracın geçmişte yaşadığı kazaların bilgileri, kaza tarihleri, kazaların maddi değeri ve değişen parçalar gibi tüm detaylar öğrenilebilir. Hasar kaydı sorgulama, e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Ayrıca, hasar geçmişi sorgulama işlemi için 5664’e mesaj gönderilebilir. Bu SMS sorgulama hizmetinin ücreti tüm operatörler için 19,90 TL’dir.

Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Hasar Kaydı ile Tramer Kaydı Arasındaki Fark Nedir?

Kullanıcılar “TRAMER kaydı ile hasar kaydı arasındaki fark nedir?” sorusuna yanıt aramaktadırlar. Hasar kaydı, araçta trafik kazası sonucunda meydana gelen tüm hasarlara ilişkin bilgileri içerir. TRAMER kaydı ise aracın kusur oranı, sigorta işlem bilgileri ve daha birçok detaylı belgeye ulaşılabilmesini sağlar. Araç hakkında çeşitli bilgilerin bulunduğu TRAMER kaydı sistemi üzerinde hasar kaydı da yer almaktadır.

Ağır Hasar Kaydı Nedir?

“Hasar kayıtlı araba” veya “tam hasar” kavramlarını sıklıkla duyan kişiler “Ağır hasar kaydı nedir?” sorusuna yanıt aramaktadırlar. Herhangi bir aracın doğal afetler, trafik kazaları veya diğer sebepler sonucunda ağır bir şekilde hasar alması durumunda oluşturulan kayıt, “ağır hasar kaydı” olarak tanımlanır. Ağır hasar kayıtlı araçlar, belirli masraflar yapılarak eski durumuna getirilebilir ve yenilendiklerinde eski işlevlerini yeniden kazanabilirler.

Ağır hasar kaydı ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen kişiler, “Ağır hasar kaydı pert mi demek?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Trafik kazası sonrasında %70 veya daha fazla oranda hasar alan araçlar “pert araç” veya “ağır hasar kayıtlı araç” olarak nitelendirilir. Bu araçların tamir edilmesi bazı durumlarda mümkün olamayabilir. Ağır hasar kayıtlı araçların tamir edilmeden trafiğe çıkmaları yasaktır. Gerekli tamir işlemlerinin yapılmasının ardından ağır hasar kayıtlı araçlar yeniden trafiğe çıkabilirler. Ağır hasar kaydı sorgulama işlemleri e-Devlet sistemi, TRAMER sistemi veya SMS yoluyla yapılabilmektedir.

Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Bedelsiz Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Kullanıcıların yanıt aradıkları sorular arasında “Bedelsiz ağır hasar kaydı ne demek?” yer almaktadır. Kazaya karışan taraflardan birinin kusurlu olması halinde alınan kayda “bedelsiz ağır hasar kaydı” adı verilir. Kusurlu olan tarafın, karşı tarafın hasar masraflarını ödemesi durumunda bedelsiz ağır hasar kaydı oluşturulur. Bedelsiz ağır hasar kaydı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu kayıt, TRAMER kaydında görünmeyebilir. Ağır hasar kaydı olan aracın satılmak istenmesi durumunda ekspertiz raporu alınması gerekebilir. Bu durumda sigorta firması ile araç sahibi arasında anlaşma sağlanarak, kasko değeri araç sahibine ödenir. Bedelsiz ağır hasar kaydı, “rakamsız hasar kaydı” veya “miktarsız hasar kaydı” olarak da adlandırılır.

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigorta yaptırmak isteyen kişiler, işlemler öncesinde plaka ile hasar kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Şaseden hasar kaydı sorgulama işlemi ile araç sahipleri, araç sigortası için ödemeleri gereken tutarın adil olup olmadığını öğrenebilirler. Ayrıca, ikinci el araç satın alan kişiler, arabanın hasar kaydı bilgilerine ulaşarak, aracın değerinin üzerinde bir tutar ödemekten kaçınabilirler. Plakadan hasar kaydı sorgulama işlemi ile aracın hasara sebep olan kazaları ve tarihleri hakkında bilgi alınabilir. Ayrıca, gerçekleşen hasarlar ve bu hasarların maddi değeri hakkında da bilgi sahibi olunabilir. Plakadan hasar kaydı sorgulama işlemi, hem SMS hem de e-Devlet uygulaması üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Bu sorgulama sonucunda şu bilgilere ulaşılabilir:

 • Kazanın boyutu
 • Aracın tüm parçaları ve bu parçaların orijinallik durumu
 • Kaza ve tutanak bilgileri
 • Tazminatın alınacağı şirketin bilgileri
 • Araç sigortası poliçesinin bilgileri
 • Aracın geçirdiği servis süreçleri
 • Aracın geçmişte kazaya karışıp karışmadığı bilgisi
 • Ödenen hasar miktarları
 • Aracın kaç kez el değiştirdiği

Bu bilgiler, araç alımı veya sigorta işlemleri öncesinde kullanıcıya önemli avantajlar sağlar.

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç hasar kaydı öğrenmek isteyen kişiler, e-Devlet uygulaması üzerinden aracın tüm bilgilerine ulaşabilirler. E-Devlet üzerinden hasar kaydı sorgulama işlemi için şu adımlar izlenmelidir:

 1. e-Devlet Uygulamasına Giriş: İnternet üzerinden e-Devlet uygulamasına giriş yapın.
 2. Giriş Bilgilerini Girme: Ekrana açılan tabloda, e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası bilgilerini girin ve “Giriş Yap” butonuna tıklayın.
 3. e-Hizmetler: Giriş yaptıktan sonra, ekranın sağ üst köşesinde bulunan “e-Hizmetler” kısmına tıklayın.
 4. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi: Sıralanan liste üzerinden “Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi” başlığını seçin.
 5. Trafik Poliçe ve Hasar Bilgisi Sorgulama: Açılan listeden “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgisi Sorgulama” başlığına tıklayın.
 6. Plaka Numarası Girişi: Açılan pencereye plaka numarası bilgisini girin ve “Sorgula” butonuna tıklayın.

Bu adımların sonunda, aracın hasar kaydı ile ilgili tüm bilgilere erişebilirsiniz.

Sms ile Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç sahipleri “SMS ile hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır?” sorusuna yanıt aramaktadırlar. Araç hasar kaydı bilgilerine ulaşmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. SMS Gönderme: Hasar kaydı sorgulama işlemi için mesaj metin bölümüne araç plakasını bitişik olarak yazın. Örneğin: 34ABC123
 2. Gönderim Numarası: Bu mesajı “5664” numarasına gönderin.
 3. Sonuçların Alınması: Kısa bir süre sonra, aracınızın hasar kaydı ile ilgili bilgiler cep telefonunuza SMS olarak gönderilecektir.

Eğer aracın plakası değiştiyse bile eski plaka ile de hasar bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca, aracın hangi parçalarının değiştiği ve bu değişimlerin hangi tarihlerde yapıldığı gibi detayları öğrenmek için “PARÇA” yazarak bir boşluk bırakıp plaka numarasını mesaj olarak gönderebilirsiniz. Bu şekilde değişen tüm parçaların bilgisine ulaşabilirsiniz.

Bu adımları takip ederek, aracınızın hasar kaydıyla ilgili güncel bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Telefonlara İMEİ Atma Programı [Resimli Anlatım]

Sahip olduğunuz telefonun imei atma numarasını başkaları ele geçirdi ve kendi amacı için kullandı mı? Şimdi vereceğimiz programla bu soruna kökten çözüm getireceğiz. Bu sayede telefonunuz artık kullanıma hazır hale…

Samsung Galaxy Ses Nasıl Yükseltilir?

Samsung Galaxy Ses Nasıl Yükseltilir? Samsung Galaxy ses nasıl yükseltilir rehberi ile düşük tonda çıkan sesi yükseltebilir ve güzel bir müzik deneyimi sağlayabilirsiniz. Samsung Ses Yükseltme (Samsung Ses Yükseltme Kodları) *#8999*8378#…

WhatsApp Duvar Kağıtları

WhatsApp duvar kağıtları, WhatsApp wallpaper, WhatsApp arkaplan en çok aranan kelimeler olarak dikkat çekiyor. Şu an da bilindiği gibi WhatsApp dünyanın en çok kullanılan mobil mesajlaşma uygulaması olarak adından sıkça…

Google, AR uygulamalarını 2018’de yayınlayacak

Artırılmış gerçeklik uygulamaları ve oyunları 2018 yılının sonuna kadar “yüz milyonlarca” Android akıllı telefonda satışa sunulacak. Google’ın VR birimi Amit Singh’in öncülüğündeki arama devi AR hırslarından söz eden işletme ve…