Menu

Tesla gelirlerini artırdı, ancak rekor bir kayıp yaşayarak

5 sene ago 0

ABD’li elektrikli taşıt üreticisi Tesla, bu hafta Falcon Heavy roketi ile Roadster’ın başarılı bir şekilde uzayda yörüngeye oturtmasının ardından piyasaya önemli bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklama dördüncü mali çeyreğin sonuçlarıydı. Gelirlerini artırmasına rağmen şirket rekor bir zarara uğradığını göstermiş oldu.

Tesla, dördüncü çeyrekte 685.3 milyon dolar zarara uğradığını açıkladı. Bu şirket tarafından kaydedilen en büyük kayıp olarak kayıtlara geçti. Bir önceki yılın aynı döneminde, elektrikli araç üreticisi 121,4 milyon dolar zarar ettiğini bildirmişti. Açıklanan yeni rakamla rekorunu bir hayli fazla bir sayıyla katlamış oldu.

Bu arada, Tesla’nın dördüncü dönemdeki geliri bir önceki yıla göre 2.85 milyar dolardan 3.3 milyar dolara yükseldi. Analistler, Elon Musk’ın liderliğindeki şirketin 2018 mali yılında karlı olmasını beklediklerini açıkladı.

[irp posts=”3196″ name=”Elon Musk hakkında bilmediğiniz detaylar!”]

Şu an için Tesla, haftada 2500 adet Model 3 otomobil üretiyor ancak bu yılın ikinci çeyrek sonuna doğru hızını iki katına çıkarmayı planlıyor. Bunun Mars yörüngesine önceki günlerde fırlatılan Roadster’ın etkili olduğu bildiriliyor. Bununla birlikte, her durumda Tesla’nın elektrikli araçlarına duyulan ilgi şirketin üretim kapasitesini önemli ölçüde artırmaya devam edecektir. Şu an itibarı ile tüm dünyaya Tesla araç gönderemiyor, sadece belirli ülkelere satışı mevcut. Ülke sayısının artması da kazancın artmasına sebep olacaktır.

Tesla, bu yıl hazır olması beklenen otopilot sisteminde çalışmalarına son sürat devam ediyor. Hafta boyunca, Elon Musk, otopilotun Tesla elektrikli araçların ABD’nin batı kıyısından doğu kıyısına bağımsız olarak götürmesine izin vereceğini söyledi.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir