Menu

Çin küçük nükleer reaktörlerle evleri ısıtacak

5 sene ago 0

Enerji üretimi üzerine pek çok araştırma yapılırken, gerçekleştirilen pek çok deney de bu tip çalışmalara önayak olmuş durumda. Özellikle nüfusun fazla olduğu ve sık yerleşmelerin görüldüğü ülkelerde ısınma ve enerji ciddi sorun olabilmekte. Bunun devamında alt yapı problemleri sorunu yaşanacak ve yine sorunlar sorunları beraberinde getirecek. devletlerin verdiği teşvikler sonucu firmalar ekstra projeler geliştirerek buna yardımcı olabiliyor. Son haber ise Çin’den geldi.

Xinhua haber ajansının dün yaptığı habere göre, küçük nükleer reaktörlerle evleri ısıtmak için bir proje geliştirildi. Proje, Çin makamlarından gerekli tüm izinleri almış durumda.

Projenin arkasında özel bir şirket olan Çin Genel Nükleer Güç Grubu (CGN) bulunuyor. 100 megavatlık evlerin ısıtılması için ilk nükleer reaktörün inşası önümüzdeki aylarda yapılacak.

Ülkenin kuzey kesiminde sadece NHR200-II düşük sıcaklık reaktörü inşa edilecek ve sadece konutlarda değil işletmelerde de ısı sağlanarak enerjide tasarruf sağlanacak.

Plana göre, nükleer reaktör 2021 yılına kadar tamamlanacak. Qinghua Üniversitesi ile işbirliği içinde olan CGN (Çin Genel Nükleer Güç Grubu) tarafından geliştirilen teknoloji, Çin düzenleyici makamlar tarafından doğrulanmış ve onaylanmıştır.

[irp posts=”3397″ name=”Uzay yürüyüş simülatörü test ediliyor”]

Reaktörün bölgedeki çevresel durumu önemli ölçüde iyileştirmesi bekleniyor. Çin‘in kuzey kesimi, özellikle ısıtma mevsimi boyunca hava kirliliğinden büyük ölçüde etkileniyor. Dünyanın en kirli şehirleri listesinde Çin ilk sıralarda yer alıyor.

Çin, geleneksel termik santrallerin (TPP) yerine küçük kayan nükleer santraller kurmayı uzun vadede yaygınlaştırmayı planlıyor.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir