Menu

Porsche ve Audi elektrikli araçlar için ortak bir platform geliştiriyor

5 sene ago 0

Dünyanın en büyük ve bilinen otomobil markaları ortak bir payda etrafında toplanmaya hazırlanıyor. Porsche ve Audi, elektrikli araçlar için ortak bir platform geliştirmeyi planladıklarını açıkladı. Bu, elektriksel hareketlilik alanında çözüm geliştirme maliyetlerini önemli ölçüde azaltmalarını hedeflediklerini gösteriyor. Alman gazetesinin yaptığı haberde, şirketlerin CEO’larından alıntı yaptığını bildirildi.

2025 yılı için zamanında elektrikli araçlar için mimarinin gelişmesi adına, iki şirket ortak bir çalışma alanı kuruyor. Audi patronu Rupert Stadler göre “Euro ve tek haneli milyarlarca” olan bir yatırım yapılacak. Porsche CEO’su Oliver Bloom, “Her iki şirket de ayrı ayrı hareket ederse, maliyet% 30 daha yüksek olacaktı” şeklinde konuştu. Audi’nin proje ve Porsche – 300 diğerleri için 550 tasarımcı kiralayacağını da sözlerine ekledi.

Stadler’e göre, 2021’den sonra, iki şirket ortak platforma dayalı çeşitli modelleri asfalt üzerine koyacak. Bu, muhtemelen iki sedan modeli ve iki sportif modeli içerecek.

Porsche’nin Bloom, spor otomobil üreticisinin Leipzig fabrikasında ortak mimariye dayalı ilk modelini yapabileceğini söyledi.

Artan elektrikli araç ihtiyacına binaen yapılan bu ortaklığın diğer firmalara rol-model olacağı aşikar. Alman menşeeli bu firmaların ortak çalışma istekleri arasında ortak yerde üretilmeleri de yatıyor. Rakip firma ile bu denli bir ortaklığa girmenin ne gibi sonuçlar doğuracağını kestirmek güç. Ancak görülen o ki maliyet artışının önüne geçmek, marka değerinden daha fazla önem arz ediyor.

Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir