Menu

Dünya, çöp kutusuna 55 milyar avro attı

5 sene ago 0

2016’da 45 milyon ton elektrikli ve elektronik atıklar çöpe atıldı. Altın ve bal gibi büyük miktarlarda kıymetli metaller yok edildi. Bu BM tarafından yayınlanan yeni verileri ortaya çıkardı.

Artan gelirler, azalan elektronik fiyatları ve tüketim tüketimi, en geç 2014 tahmininde kaydedilen 41 milyon tonluk elektronik ve elektriksel atık miktarını% 8 oranında artırdı. Elektrikli ve elektronik atıklar (EEE) şebeke veya pil gücü ile çalışan aletleri tanımlar.

2016 yılında elektrikli ve elektronik atıkların ağırlığı New York Üniversitesi Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ve katı atıklar için Uluslararası Birliği tarafından ortaklaşa çalışmaya göre, yaklaşık 4.500 Eiffel Towers eşdeğerdir.

2016 yılında yerinden edilmiş EEE’deki hammaddeler yaklaşık 55 milyar avroya mal oldu. Bunlara büyük miktarlarda altın, gümüş, bakır, platin ve paladyum dahildir.

Verilere göre sadece 8,9 milyon ton toplanmış ve 2016 yılında geri dönüştürülmüştür. Geri dönüşüm çoğu durumda önemli bir ekonomik anlamda olmasına rağmen, bu tür atıkların çoğu dolguya kadar doldurulmuştur.

Çalışma, elektronik ve elektrikli atığın hacminin 2021 yılında 52,2 milyon tona ulaşması beklenildiğini belirtti. 2016 yılında 7.2 milyon ton üretilen e-hurda için en büyük kaynak Çin’dir

Raporda, birçok kişi araçlarını sadece daha modern bir model satın almak için atıyor ya da her şeyi ekmek kızartma makinesi ile akıllı telefonda onarmak yeni bir cihaz satın almaktan daha pahalı çünkü. Soruna katkıda bulunmak, artan “tek kullanımlık kültür” – bir şeyi atmak ve mevcut olanı onarmak yerine yenisini almak eğilimidir.

Dünya nüfusunun üçte ikisini kapsayan 67 ülke, çoktan elektronik ve elektrik atıkların işlenmesi için yasalar çıkarmıştır düşünüyor toplama ve EEE sürpriz geri dönüşüm, düşük fiyatlar, araştırmacılar söyledi.

İyi haberler varsa, Avrupa’nın en yüksek EEE koleksiyonuna sahip olduğu% 35’dir.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir