Menu

Yapay Zeka gezegeni kurtarabilir

5 sene ago 0

Dünya Ekonomik Forumu vesilesiyle, Davos’ta yayınlanan Forum-PwC’nin hazırladığı yeni bir rapora göre Yapay Zekanın (AI) gezegeni kurtarmasına yardımcı olabileceği sekiz yol var.

Bağımsız ve bağlı elektrikli araçların kullanılması tüm olasılıkların en dikkat çekenidir. Bu alanda yapay anlayış, “çağrı hareketliliğine” geçiş sürecini katalize edecektir.

Sokak trafiğini, çevresel yönetim algoritmalarını ve ortak seyahat sistemlerini optimize ederek, ulaşım sistemleri emisyonlarını önemli ölçüde azaltabilir.

Dağıtık enerji ağlarında AI, talebin öngörülebilirliğini artırabilir. Bu da, daha uygun bir enerji arzına yol açacaktır.

Akıllı güç sistemleri, enerji depolama sistemlerini artıracak, ağ verimliliğini artıracak, yük yönetimini geliştirecektir. Aynı zamanda, yenilenebilir enerji kaynakları entegre edilecek ve daha iyi fiyatlandırma sağlanacaktır.

Akıllı çiftçilik sistemleri Ar-Ge ve robotik yoluyla geliştirilebilir. Burada veri toplama sistemlerinin rolü, otomatik karar verme ve düzeltici eylem oynanabilir.

Tarımdaki akıllı teknolojiler, en iyi çiftçiden daha hızlı ve verimlilikle bitki hastalıklarını tespit edebilir. Hayvancılık çiftliklerinde zamanında beslenme hayvanları sağlayabilirler – su, gübre ve zehir ilaçlarından tasarruf etmek ve daha az atık oluşturmak.

Rapora göre AI, gezegeni korumanın bir başka yolu da hastalıklara ve salgınlara karşı akıllıca yanıt vermek.

Doğal felaketler üzerine gerçek zamanlı analizler, simülasyonlar ve gerçek zamanlı veriler, acil durumlara müdahale hazırlığını ve dolayısıyla erken uyarılar da dahil olmak üzere yanıtlarını iyileştirebilir.

Akıllı, bağlı şehirler, AI’ların aktif katılımıyla yeni bir yenilik alanı haline gelebilir. Teknoloji, kentsel kaynakları imal etmek, inşa etmek ve yönetmek konusunda yardımcı olabilir.

Gelişmiş gerçeklik ve sanal gerçeklik, enerji, su tüketimi ve trafik hakkında gerçek zamanlı veri sağlamak için de kullanılabilir.

Yapay zeka ile donatılmış sayısal coğrafi yönetim platformları, ekosistemlerin izlenmesine ve kontrol edilmesine, modellenmesine izin verebilir. Bu yasadışı kütük ve ormansızlaşma, su toplama, avlanma ve kaçak avlanma gibi sorunlarla mücadele için bir ön şart olabilir.

Elbette, hepsi potansiyel uygulamalar. Akıllıca ve yeterli bir şekilde uygulanıp gerekmeyeceği, doğal zekanın karar meselesidir.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir