Yapay Zeka gezegeni kurtarabilir

Total
0
Shares

Dünya Ekonomik Forumu vesilesiyle, Davos’ta yayınlanan Forum-PwC’nin hazırladığı yeni bir rapora göre Yapay Zekanın (AI) gezegeni kurtarmasına yardımcı olabileceği sekiz yol var.

Bağımsız ve bağlı elektrikli araçların kullanılması tüm olasılıkların en dikkat çekenidir. Bu alanda yapay anlayış, “çağrı hareketliliğine” geçiş sürecini katalize edecektir.

Sokak trafiğini, çevresel yönetim algoritmalarını ve ortak seyahat sistemlerini optimize ederek, ulaşım sistemleri emisyonlarını önemli ölçüde azaltabilir.

Dağıtık enerji ağlarında AI, talebin öngörülebilirliğini artırabilir. Bu da, daha uygun bir enerji arzına yol açacaktır.

Akıllı güç sistemleri, enerji depolama sistemlerini artıracak, ağ verimliliğini artıracak, yük yönetimini geliştirecektir. Aynı zamanda, yenilenebilir enerji kaynakları entegre edilecek ve daha iyi fiyatlandırma sağlanacaktır.

Akıllı çiftçilik sistemleri Ar-Ge ve robotik yoluyla geliştirilebilir. Burada veri toplama sistemlerinin rolü, otomatik karar verme ve düzeltici eylem oynanabilir.

Tarımdaki akıllı teknolojiler, en iyi çiftçiden daha hızlı ve verimlilikle bitki hastalıklarını tespit edebilir. Hayvancılık çiftliklerinde zamanında beslenme hayvanları sağlayabilirler – su, gübre ve zehir ilaçlarından tasarruf etmek ve daha az atık oluşturmak.

Rapora göre AI, gezegeni korumanın bir başka yolu da hastalıklara ve salgınlara karşı akıllıca yanıt vermek.

Doğal felaketler üzerine gerçek zamanlı analizler, simülasyonlar ve gerçek zamanlı veriler, acil durumlara müdahale hazırlığını ve dolayısıyla erken uyarılar da dahil olmak üzere yanıtlarını iyileştirebilir.

Akıllı, bağlı şehirler, AI’ların aktif katılımıyla yeni bir yenilik alanı haline gelebilir. Teknoloji, kentsel kaynakları imal etmek, inşa etmek ve yönetmek konusunda yardımcı olabilir.

Gelişmiş gerçeklik ve sanal gerçeklik, enerji, su tüketimi ve trafik hakkında gerçek zamanlı veri sağlamak için de kullanılabilir.

Yapay zeka ile donatılmış sayısal coğrafi yönetim platformları, ekosistemlerin izlenmesine ve kontrol edilmesine, modellenmesine izin verebilir. Bu yasadışı kütük ve ormansızlaşma, su toplama, avlanma ve kaçak avlanma gibi sorunlarla mücadele için bir ön şart olabilir.

Elbette, hepsi potansiyel uygulamalar. Akıllıca ve yeterli bir şekilde uygulanıp gerekmeyeceği, doğal zekanın karar meselesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Dünyanın ısısından elektrik üretildi!

Bilim insanları, enerji üretiminde her geçen gün yeni keşifler yapmaya devam ediyorlar. Güneş’e ve bağlı diğer doğal kaynağa bağlı olan enerji üretimimiz artık en doğal haliyle karşımızda olacak. Yapılan araştırmalar…

Okyanusa düşen her şey bulunabilecek

Araştırmacılar, son keşfiyle uçsuz bucaksız okyanuslarda kaybolanlar için yeni bir keşif yaptı. 18 Mart 2014 tarihinde Malezya Havayolları Uçuş MH370 Güney Hint Okyanusu üzerinde seyir halindeyken kaybolmuş ve hala o…

Uzay Aracı Parker Probe Tanıtıldı

Nasa tarafından tanıtılan ve oldukça yoğun bir kullanım ile karşımıza çıkacağına inandığımız Parker Probe ile ilgili yeni gelişmeler karşımıza çıkmaya devam ediyor. Güneşin atmosferine gönderilmesi planlanan bu araç, yapısal olarak…

Hollanda, denizde yüzen bir güneş enerjisi çiftliği planlıyor

Yüz binlerce yüz yüzölçümü bulunan yüzen güneş panelleri Hollanda için temiz enerji sağlayacak. Altı Hollanda şirket ve kuruluşu, Oceans of Energy tarafından tasarlanan Off-shore güneş enerjisi santrali “Project-Solar-at-Sea” in geliştirilmesine başladı. Reuters…

Akıllı telefon bağımlılığı okul başarısını düşürüyor

İki üniversitenin Belçika’da yapmış olduğu araştırmaya göre, akıllı telefon olarak bilinen mobil cihazların bağımlılık yaparak öğrencilerin okul başarılarını olumsuz etkilediği ortaya çıktı. Belçikanın önde gelen üniversitelerinden biri olan Flaman Üniversitesi…