Menu

Milli ATM Üretildi

6 sene ago 0

Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen ve TÜBİTAK teşvikiyle Türkiye’nin ilk yerli ATM’si yapıldı. Elektronet firmasının üretmiş olduğu Milli ATM, yaptığı işlem sayısına göre dikkat çekiyor. Toplamda 140 farklı işlemi gerçekleştirmesi onu farklı kılan özellikler arasında gösteriliyor. Ek olarak toplu taşıma kart dolumunun yapılması ve ehliyet çıkarma işlemlerinin yapılması da ekstra özellik göze çarpıyor.

Atm, Türk mühendisler tarafından üretildi ve TÜBİTAK’ın desteğini aldı. Ekonomi Bakanlığı’nın teşvik etmesi de ana etken olarak gösteriliyor. 140 farklı işlemin yapılması, kağıt masrafı ve zamandan kazanç gibi imkanlar sunuyor. Ehliyet çıkarma işlemini yapmak için 1 dakikanın yettiğini belirten yetkililer, bankacılık işlemleri gibi pek çok özelliğin bir arada bulunmanın büyük bir fırsat olduğunu dile getirdiği öğrenildi. Bu ATM ile devlet tabanlı ödemeler, döviz, çek-senet bozdurma gibi işlemlerin yapıldığı öğrenildi.

Yerli Sermayeyle Yapıldı

Ekonomi Bakanlığı’nın desteklediği ve tamamen yerli sermaye ile kurulan bu ATM, dünyanın çeşitli ülkelerine teknoloji ihraç eden Elektronet A.Ş. tarafından geliştirildi. Milli ATM olarak nitelendirilen ve ihraç edilen ATM şu anda toplam 7 ülkede kullanılıyor. Milli ATM için ABD dahil birçok ülke ellerinde bulunan ATM sistemlerini değiştirmek isteyerek Elektronet A.Ş’nin ürettiğini almak için sıraya girmiş durumda. Edinilen bilgiye göre kullanılan Birleşik Arap Emirlikleri’nde ehliyetlerin yarısı ve ruhsatların tamamı bu ATM’lerde basılıyor.

 6 Ay İçerisinde Türkiye’de Kullanılacak

Elektronet A.Ş’nin İcra Kurulu Başkanı Can Yanyalı, geleneksel olarak kullanılan ATM’lerin yetersiz olduğunu ve müşterilerin beklentilerine cevap vermekte zorlandığını belirtti. Türkiye’de kullanımı 6 ay içerisinde gerçekleşeceğini ifade etti.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir