Teknoloji

Londra Uber’i Yasakladı!

0
File illustration picture showing the logo of car-sharing service app Uber on a smartphone next to the picture of an official German taxi sign in Frankfurt, September 15, 2014. A Frankfurt court earlier this month instituted a temporary injunction against Uber from offering car-sharing services across Germany. San Francisco-based Uber, which allows users to summon taxi-like services on their smartphones, offers two main services, Uber, its classic low-cost, limousine pick-up service, and Uberpop, a newer ride-sharing service, which connects private drivers to passengers - an established practice in Germany that nonetheless operates in a legal grey area of rules governing commercial transportation. REUTERS/Kai Pfaffenbach/Files (GERMANY - Tags: BUSINESS EMPLOYMENT CRIME LAW TRANSPORT)

Dünyaca ünlü taksi servisi Uber, Londra Belediyesi tarafından işletme ruhsatı vermeyeceğini açıkladı. Bilindiği gibi Uber, internet üzerinden taksi servisi ve dünyanın pek çok ülkesinde ve şehrinde işletmeleri mevcut. Son alınan ruhsat kararı ile de İngiltere’nin başkenti Londra’da işletimi için verilmeyecek. Bu ruhsatın son kullanma tarihi ise 30 Eylül 2017.

“Şartları Yerine Getirmiyor”

Açıklamayı yapan Londra Belediyesi’nin ulaşım birimlerinden (TFL) sorumlu müdür yaptı. Yaptığı açıklamaya göre Uber özel taşıma için belirlenen şartları yerine getirmiyor.

Açıklamadaki şu ifadeler de işleri zora sokacak cinsten: “Uber’in yaklaşımı ve iş yapma usulleri, kurumsallıktan uzak. Bu durumun kamunun emniyet ve güvenliği için bazı sonuçları olabilir” denildi. Uber temyize götüreceğini söylese de şimdiki ruhsat Uber’in Londra’daki son dönemi. Şartları yerine getirip getirmeyeceği henüz bilinmiyor. Bu durum Uber’in bir politikası da olabileceği ihtimaller arasında. Ama Londra gibi bir şehirde Uber’in prestij kaybetmesi bazı soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Bu soru işaretleri ise Uber devrinin sonlanabileceği yönünde.

Uber’in 40 Bin Aracı Londra Sokaklarında

Uber’in bazı ülkelerde yaşattığı olumsuz durumlar neticesinde günden güne taksiciler tarafından protestolar artmıştı. Londra’da da benzer bir tepkinin olması olasılıklar arasında. Protestocuların en temel gerekçeleri gereksiz yere trafiği sıkışık hale getirdiği yönünde. Bu nedenle Uber şoförlerine sıkı kuralların getirilmesi isteniyor.

Ancak Londra’da 3,5 milyon kişinin Uber’i kullandığı ve toplam nüfusun 8,5 milyon olduğu düşünülürse, piyasadan çekilmesi ciddi boşluklar oluşturacaktır.

Tekno Hocasi

Apple’ın Face ID Teknolojisine Soruşturma!

Önceki Makale

IŞİD Propaganda İçin Instagram’ı Kullanıyor!

Sonraki Makale

Bunları da okuyabilirsiniz

Yorumlar

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla: Teknoloji