Londra Uber’i Yasakladı!

0
149

Dünyaca ünlü taksi servisi Uber, Londra Belediyesi tarafından işletme ruhsatı vermeyeceğini açıkladı. Bilindiği gibi Uber, internet üzerinden taksi servisi ve dünyanın pek çok ülkesinde ve şehrinde işletmeleri mevcut. Son alınan ruhsat kararı ile de İngiltere’nin başkenti Londra’da işletimi için verilmeyecek. Bu ruhsatın son kullanma tarihi ise 30 Eylül 2017.

“Şartları Yerine Getirmiyor”

Açıklamayı yapan Londra Belediyesi’nin ulaşım birimlerinden (TFL) sorumlu müdür yaptı. Yaptığı açıklamaya göre Uber özel taşıma için belirlenen şartları yerine getirmiyor.

Açıklamadaki şu ifadeler de işleri zora sokacak cinsten: “Uber’in yaklaşımı ve iş yapma usulleri, kurumsallıktan uzak. Bu durumun kamunun emniyet ve güvenliği için bazı sonuçları olabilir” denildi. Uber temyize götüreceğini söylese de şimdiki ruhsat Uber’in Londra’daki son dönemi. Şartları yerine getirip getirmeyeceği henüz bilinmiyor. Bu durum Uber’in bir politikası da olabileceği ihtimaller arasında. Ama Londra gibi bir şehirde Uber’in prestij kaybetmesi bazı soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Bu soru işaretleri ise Uber devrinin sonlanabileceği yönünde.

Uber’in 40 Bin Aracı Londra Sokaklarında

Uber’in bazı ülkelerde yaşattığı olumsuz durumlar neticesinde günden güne taksiciler tarafından protestolar artmıştı. Londra’da da benzer bir tepkinin olması olasılıklar arasında. Protestocuların en temel gerekçeleri gereksiz yere trafiği sıkışık hale getirdiği yönünde. Bu nedenle Uber şoförlerine sıkı kuralların getirilmesi isteniyor.

Ancak Londra’da 3,5 milyon kişinin Uber’i kullandığı ve toplam nüfusun 8,5 milyon olduğu düşünülürse, piyasadan çekilmesi ciddi boşluklar oluşturacaktır.

Leave a reply