Menu

IŞİD Propaganda İçin Instagram’ı Kullanıyor!

6 sene ago 0

Orta Doğu’daki azılı grupların iyi derecede propaganda yaptığı biliniyor. Ancak genel olarak Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya kanalları kullanılıyor. Sıkı şekilde buradan propagandalar yapan IŞİD, artık Instagram’a yöneldiği belirtiliyor. takip altına alınan cihatçı hesapların, propaganda için Instagram’a yöneldiği belirtiliyor.

50 Bin Hesap Propaganda Yapıyor

İngiliz Times gazetesinde yer alan bir habere göre, şu an için Instagram’da bilinen 50 binden fazla IŞİD örgütü yanlısı hesap var. Bu hesaplar sistematik şekilde örgüt propagandası yapıyor ve örgüte eleman sağlama, en azından fikirsel olarak da değiştirme çabası içerisinde olduğu belirtiliyor.

En çok kullanılan yöntem ise uygulamadaki stories (hikayeler) özelliği olarak gösteriliyor. Anlık olarak yüklenen ve belirli saatler arasında yayında olan hikayeler, en çok tercih edilen yöntemin olduğu ifade ediliyor. Normal hayattan çocuk fotoğrafları veya ceset görüntüleri de eklenen içerikler arasında yer alıyor.

Daha Az Kullanıcı, Daha İyi Propaganda

Ana akım sosyal medya siteleri yerine, kısa ömürlü sitelerin kullanılması da işlerini daha sıkı yaptıklarını gösteriyor. Bu tarz propagandalara en fazla etkileşim ise, yoğun katılımların da olduğu İngiltere’den. İngiltere, IŞİD hesaplarına en fazla etkileşim ülke konumunda yer alıyor.

Instagram yönetimi ise paylaşılan bu içeriklerin politikalarına uymadığı ve şikayetler sonucu anında kaldırıldığı açıkladı. Snapchat adlı uygulama da bu tarz içerikli kullanıcılara müsamaha gösterilmediği ve anında kapatıldığını açıkladı. Rus menşeli Telegram adlı uygulama ise iletişim taleplerine cevap vermediği belirtiliyor.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir