IŞİD Propaganda İçin Instagram’ı Kullanıyor!

Total
0
Shares

Orta Doğu’daki azılı grupların iyi derecede propaganda yaptığı biliniyor. Ancak genel olarak Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya kanalları kullanılıyor. Sıkı şekilde buradan propagandalar yapan IŞİD, artık Instagram’a yöneldiği belirtiliyor. takip altına alınan cihatçı hesapların, propaganda için Instagram’a yöneldiği belirtiliyor.

50 Bin Hesap Propaganda Yapıyor

İngiliz Times gazetesinde yer alan bir habere göre, şu an için Instagram’da bilinen 50 binden fazla IŞİD örgütü yanlısı hesap var. Bu hesaplar sistematik şekilde örgüt propagandası yapıyor ve örgüte eleman sağlama, en azından fikirsel olarak da değiştirme çabası içerisinde olduğu belirtiliyor.

En çok kullanılan yöntem ise uygulamadaki stories (hikayeler) özelliği olarak gösteriliyor. Anlık olarak yüklenen ve belirli saatler arasında yayında olan hikayeler, en çok tercih edilen yöntemin olduğu ifade ediliyor. Normal hayattan çocuk fotoğrafları veya ceset görüntüleri de eklenen içerikler arasında yer alıyor.

Daha Az Kullanıcı, Daha İyi Propaganda

Ana akım sosyal medya siteleri yerine, kısa ömürlü sitelerin kullanılması da işlerini daha sıkı yaptıklarını gösteriyor. Bu tarz propagandalara en fazla etkileşim ise, yoğun katılımların da olduğu İngiltere’den. İngiltere, IŞİD hesaplarına en fazla etkileşim ülke konumunda yer alıyor.

Instagram yönetimi ise paylaşılan bu içeriklerin politikalarına uymadığı ve şikayetler sonucu anında kaldırıldığı açıkladı. Snapchat adlı uygulama da bu tarz içerikli kullanıcılara müsamaha gösterilmediği ve anında kapatıldığını açıkladı. Rus menşeli Telegram adlı uygulama ise iletişim taleplerine cevap vermediği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Instagram sözleri

Etkileyici Instagram sözleri ve Instagram durumları

Hayatımızın bir parçası haline gelen Instagram sözleri ile de hayatımızda vazgeçilmez hale geldi. Instagram mesaj göndermenin de etkili olduğu bir mecra haline ve etkileyici Instagram sözleri göndermek günlük rutine dönüştü.…

Etkileyici WhatsApp Durum Sözleri!

WhatsApp hayatımıza girdiğinden beri aramalarımız dahi değişti. Bunların en basiti WhatsApp grup adları, whatsapp durum sözleri, WhatsApp komik grup isimleri vs diyebiliriz. Bunların etkileyici olması size karşı daha düzeyli muhabbetler…

Facebook Hesabı Silme 2018 – Kalıcı Silme Yöntemleri

Facebook Hesabı Silme 2018 – Kalıcı Silme Yöntemleri Facebook hesabımızı bazı nedenlerden dolayı silmemiz gerekebilir, ancak bunun için doğrudan bir seçenek olmadığı için yapamayız. Bu yazıda, Facebook hesabı silme yöntemlerini öğreteceğiz.  Facebook…