Menu

Apple’ın Face ID Teknolojisine Soruşturma!

6 sene ago 0

Geçtiğimiz günlerde 10. yılını kutlayan Apple, 3 yeni telefonu ve diğer Apple ürünleriyle haftaya damgasını vurmuştu. Özellikle iPhone X ve gelen birkaç iyi özelliği gündemi belirleyen unsurlardan oldu. iPhone X’in kablosuz şarj özelliğiyle birlikte Face-ID, yani yüz tanıma sistemiyle tuş kilidini açma özelliği beklenmeye ve sürpriz olan özelliklerden oldu. Ancak bu özellik Apple’ın başını ağrıtabilir. Çünkü ABD senatosu tarafından Face-ID teknolojisine soruşturma açıldığı duyuruldu.

Snowden Korkuttu

ABD’de sızdırma yapmakla suçlanan ve şu an Rusya’da yaşayan eski NSA çalışanı Edward Snowden lansmanı yapılan iPhone X modelli hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Güvenlik konusunda tavizlere değinen Snowden, kullanıcıları korkuttu. Çünkü Apple’ın en güvendiği konuların başında -birkaç olay hariç- kişisel güvenlik ve gizlilik geliyor.

Snowden’ın da açıklamalarından sonra ABD Senatosu’ndan Senatör Al Franken harekete geçti. Face ID’in güvenliği ve gizliliği konusunda endişeleri için Apple CEO’su Tim Cook’a bir mektup yazdı. Senatör Franken, üçüncü tarafların bu bilgilere uzaktan ulaşılabileceğinin mümkün olup olmadığını öğrenmek istediğini belirtti. Ek olarak da bu teknolojinin maskeler veya fotoğraflar tarafından ötelenebileceğinden emin olmak istediğini söyledi.

Apple’ın Otoritesi Sarsılabilir

Edward Snowded, Face-ID’in kötü amaçlarla kullanılabileceğini belirtti. Bu da Apple’ın güvenlik ve kişisel güvenlik konusunda yer edindiği otoritesinin sarsılabileceğini kaydetti. Daha önce yaşanan bir terör saldırısında 14 kişinin katili birinin iPhone 5C olan telefonunun şifresinin nasıl kırılacağını Apple yönetimi söylememişti. Bu da o dönem en çok konuşulan konulardan biri olmuştu.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir