Menu

İnternet siteleri kripto saldırısına uğradı

5 sene ago 0

Son dönemler de kripto para biriminin değeri oldukça yüksek bir durum aldı. Bu durumdan istifade etmek isteyen Hacker ise kolları sıvadı ve popüler web sitelere giriş yapan kullanıcılarının ekran kartlarını kullanarak madencilik yapmaya başladı.

ABD ve Birleşik krallık’ a ait devlet kuruluşlarına ait web siteler de dâhil olmak üzere birçok internet sitesi madencilik kurbanı oldu. Hackerlar, birkaç süreyle web tarayıcıları üzerinden gizli gizli kripto para birimi madenciliği yapabilecek javascript kodlarını aktif hale getirdi.

The Register tarafından yayınlanan habere göre, ABD ve Birleşik krallık’ a ait devlet siteleri de dâhil olmak üzere binlerce internet sitesi hackerların madencilik saldırısına uğradı. 4 bin 200’ den fazla internet sitesine görme engelliler için tasarlanmış bir yazılım içerisine madencilik yapacak bir javascript kodu yerleştirildi. Kullanılan bu kötü amaçlı yazılım ise web sitesine giriş yapan internet kullanıcılarının tarayıcılarını ve ekran kartlarını kullanarak madencilik çalışmasına başlatılıyordu.

Söz konusu suç hakkında ABD ve Birleşik Krallık henüz açıklama da bulunmadı. Sorunun çıktığı yer olan Texthelp yetkilileri de yapmış olduğu açıklama da mühendis ekiplerinin bu durumu araştırdığını ve var olan süreç de Browsealoud uygulamasını devre dışı bıraktığını belirtti.

HACKERLERİN BUNU YAPMASINDA Kİ AMACI NEYDİ?

Günümüz teknolojisinde en popüler kripto para birimi BİTCOİN tavan rakamlara ulaştı. Kötü amaçlı hackerlar ise bu durumu fırsat bilip popüler internet sitelerine bir javascript kodu yerleştirdi ve milyonlarca kullanıcının bilgisayarını ele geçirip madencilik çalışması yaptırdı.

Bu durum sayesinde yüksek rakamlarda sanal para birimine sahip oldular. Hackerların bu projesi ise sadece bir iki saat sürdü. Olaylar hakkında araştırmalar hala devam ediyor.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir