Menu

Chrome, HTTPS kullanmayan siteleri işaretleyecek

5 sene ago 0

Google, daha güvenli internet projesi kapsamında tüm web site sahiplerinin şifreli iletişim protokolü kullanmasına zorluyordu. Google’ un bu kuralına uyarak web siteleri için TLS ve SSL güvenlik protokollerini kullanan web siteleri popüler arama motoru tarafından ödüllenerek sayfaları ön sayfada yer alıyordu.

Söz konusu güvenlik protokollerini uygulayan web siteleri, Google Chrome web tarayıcısında URL bölümlerinin sağ tarafında yeşil alan’ da yeşil kilit olarak belirtilerek sayfanın güvenilir olduğun bahsi geçmektedir. Tüm web sitelerinin daha güvenilir olması için elinden geldiğince çapa gösteren şirket, Chrome’un yeni sürümü olan Chrome 68’ de yeni bir güncellemeye adımını attı.

Chrome 68 güncellemesi ile Temmuz 2018’ den itibaren web sitelerinin başlangıç uzantısı HTTPS değil de http olan web siteleri “güvenli değil” olarak işaretlenecek. Ayrıca, TLS ve SSL güvenlik protokol sertifikalarına sahip olmayan, sitelerin ise şifresiz siteler olduğu belirtilerek çok büyük güvenlik riskleri taşıdığı belirtildi. Google, son tavrı ile web site sahiplerine artık daha güvenli bir hale gelin. Mesajını açık bir dil ile ima ediyor.

HTTPS şifreleme yöntemi, internet güvenliği kapsamında büyük bir önem taşıyor. Bu şifreleme protokolleri sayesinde, ziyaret etmiş olduğunuz web siteleri ile kendi özel tarayıcınız arasında özel bir kanal oluşuyor ve bu sayede ziyaretiniz sırasında araya girmeye çalışan kötü amaçlı yazılımlar devre dışı bırakılarak bilgisayarınıza herhangi bir etkileşim sağlayamıyor.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir