Menu

Elon Musk spor arabasını nasıl uzaya yolladı?

5 sene ago 0

ABD merkezli ve roket üreticisi SpaceX firması, yakın bir zaman da kendi üretmiş oldukları Spor otomobili dünyanın en güçlü roketi olan Falcon Heavy ile uzaya kargoladı. Kargo, başarıyla kalkış sağladı.

Şu an Tesla otomobil üretici firması tarafından yapılan Tesla Roadser marka araba, radyosunda David Bowie şarkısını çalarak içerisinde ki cansız manken ile Mars’ın yörüngesine doğru ilerliyor. Kırmızı elektrikli araba’ nın tekerlekleri uzay giysilerinden yapıldı. İçerisinde ki yolcunun kemeri ise bağlı, Eğer ki Astronot’ un yanına bir uzaylı yaklaşırsa bir not yazıldı; “İnsanlar tarafından Dünya’da yapılmıştır.” Diye. Arabanın ön panosunda ise Don’t Panic yani “Panik Yok” yazısı yazılı.

Söz konusu çılgın olay yakın zaman da SpaceX’in resmi sitesinde canlı olarak yayınlandı. Yapılan yayın Photoshop ile yapılmış gibi dursa da hepsi bariz gerçek. Şirket kurucusu Elon Musk dahi, bu olayları şaşkınlıkla izliyor ve bir yayın da “Çılgınca şeyler, gerçek olabiliyor.” Demesi de bundan.

Peki, biz bu noktaya nasıl gelebildik?

Hayalleri gerçekleştirmek için gece – gündüz çalışan ve şirketleri için büyük yatırımlar yapan Elon Musk, bir süredir kendi bünyesinde yapılmış ve dünyanın en güçlü roketi olan Falcon Heavy’in kalkışını planlıyor ancak çoğu zaman ertelemek zorunda kalıyordu. Ancak, bu erteleme bu Salı günü son buldu ve dünyanın en güçlü roketi içerisinde kiraz kırmızısı elektrikli Tesla ile yola koyuldu.

Falcon Heavy şuan da mars yörüngesinde yapay Astronot’u ile yolculuğuna devam ediyor.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir