Menu

Hindistan Google’a para cezası kesti

5 sene ago 0

Hindistan Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre Google, arama sonuçlarını kendisinin ve ortaklarının hizmetlerini tanıtmak yönünde manipüle ediyor gerekçesiyle Google’a ceza kesti. Cezanın yaklaşık 21 milyon dolar para cezası olduğu öğrenildi.

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google’ın başı bu sefer Asya’da dertte. Hindistan Rekabet Kurumu (CCI), Çin’in aksine Google arama motorunu kullanıyor. Yapılan son araştırmada ise ülkede yaygın kullanılan Google’ın, kendi hizmetleri ve ortaklarının lehine arama taraflılığı yapması nedeniyle büyük bir miktar para cezası kesti.

Rekabet Kurumundan yapılan açıklamaya göre, internet üzerinden yapılan aramalardaki pazar hakimiyeti Google tarafından suistimal ediliyor. Bunu gerekçe göstererek Google’a, 1,36 milyar rupi (yani yaklaşık 21 milyon dolar) para cezası kesildiği öğrenildi.

Ayrıca açıklamada, Google’a bir başka uyarıda da bulunularak haksız rekabet uygulamalardan kaçınması gerektiği bildirildi.

Matrimony.com” isimli internet web sitesi ve tüketici haklarını savunan CUTS adlı birlik, 2012 yılında yaptığı şikayetin sonucu olduğu ortaya çıktı. 2012’den beri araştırmalarını sürdüren kurum, şikayetin sonrası kurumun Google’ı incelemeye aldığı açıklandı.

Gelen şikayetlerde, Google’ın arama sonuçlarını, kendisinin ve yandaşlrının hizmetlerini tanıtmak amacıyla manipüle ettiği iddia edildi.

Hindistan, geçtiğimiz yıl, Başbakan Narendra Modi’yi, arama sonuçlarında “dünyanın en ahmak lideri” olarak göstermişti. Büyük tepki toplayan Google’a hükümet kanadından dava açılmıştı.

Hatta yine Google daha önce de görsel arama sonuçlarında Başbakan Modi’yi “Hindistan’ın ilk 10 suçlusu” olarak göstermişti. Bu sonuç için Google 2015’te özür dilemişti.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir