Menu

Çevrimiçi Gizliliğinizi Koruyacak 6 Tarayıcı Eklentisi

2 sene ago 0

Veri gizliliğinin çokça konuşulduğu şu günlerde, WhatsApp ve Facebook çok tartışılan bir karara imza atarak kullanıcıların verilerinin uygulamalar arasında paylaşılacağını açıklamıştı. Kullanıcılar da bu açık gizlilik ihlalinin sonucu olarak farklı uygulamaların peşine düştü. Bunlar arasında Signal başı çekerken Telegram da en çok tercih edilen uygulamalar arasına girdi. Şu an için Play Store ve App Store’da WhatsApp uzun süredir koruduğu liderliği bu uygulamalara kaptırmış durumda.

Mobilde veriyi kurtarmanın zor olduğu aşikarken masaüstü tarayıcıdaki gizliliği unutmuş durumdayız. Çerezlerin depolandığı ve kullanıcılar için kullanıldığı düşünülürse buradaki ihlaller de göz önüne alınmalıdır. Aramalarınız ve tabii internetiniz özel bir yerdir ve kişiyi belirli bir noktaya kadar korumak zorundadır. DeepWeb’den farkı olmalıdır, değil mi?

Ancak durum çok masum görünmüyor ve verilerinizi her halükarda en yüksek teklifi veren firmalara satılıyor. Karşınıza bu veriler reklam olarak çıkıyor ve ne satın almanız gerektiğine kadar size eşlik ediyor. Satın almazsanız başka bir gün gene karşınıza çıkar. Doğanın/nesnelerin kanunu budur!

Gizliliğiniz İçin Kullanacağınız 6 Eklenti Mevcut

Ancak bu böyle olmak zorunda değil. Kullandığınız tarayıcıların eklenti kurma özellikleri düşünüldüğünde bunu önlemenin birçok yöntemi mevcut. Sizi Ads Hunter’lardan (reklam avcılarından) kurtaracak 6 tarayıcı uzantısını test ettik. Bu eklentiler sizin verilerinizi 3. taraflara ulaşmasını bir noktaya kadar engelleyecektir. Tümünün gitmesinden iyidir, değil mi?

Peşinizden gelen bu avcıları kontrol etmek, engellemek kullanabileceğiniz eklentileri şu şekilde sıralayabiliriz:

HTTPS Everywhere

Kar amacı gütmeyen internet grubu Electronic Frontier Foundation tarafından hazırlanan ve sunulduğu yerde HTTPS üzerinden web sitelerini otomatik olarak yükleyen ve HTTPS’yi desteklemeyen az sayıda web sitesini engellemenize olanak tanıyan bir tarayıcı uzantısıdır. Uzantı Chrome, Firefox, Edge ve Opera dahil çoğu tarayıcı tarafından destekleniyor.

Privacy Badger

EFF tarafından geliştirilen bir başka uzantı olan Privacy Badger, web sitelerindeki görünmez üçüncü taraf izleyicileri engellemek için en iyi all in one (hepsi bir arada) uzantılardan biridir. Bu uzantı, bir web sayfasının tüm bileşenlerine bakar ve hangilerinin sizi web sitesinden web sitesine izlediğini öğrenir ve ardından tarayıcıya yüklenmelerini engeller. Privacy Badger, siz web’de dolaşırken de öğrenir. Böylece zamanla daha iyi hale gelir. Çalışmak için hiçbir çaba veya konfigürasyon gerektirmez, sadece kurun ve bırakın. Uzantı, çoğu büyük tarayıcıda çalışmaktadır.

uBlock Origin

uBlock Origin, milyonlarca insan tarafından kullanılan hafif, basit ama etkili ve yaygın olarak güvenilen bir reklam engelleyicidir. Ancak aynı zamanda daha ileri düzey kullanıcılar için tonlarca ayrıntı ve özelleştirilebilirliğe sahiptir. (Taklitçilere karşı dikkatli olun: Benzer bir adı kullanan, güvenilir olmayan pek çok reklam engelleyici vardır.) uBlock Origin, Chrome , Firefox ve Edge‘de çalışır  ve uzantı açık kaynaktır.

PixelBlock & ClearURLs

Web sitelerindeki gizli izleyicilerin kötü olduğunu düşünüyorsanız, e-postalarınızda nelerin gizlendiğini öğrenene kadar bekleyin. Marka adlarından gelen e-postaların çoğu, onları açtığınızda göndereni uyaran küçük ve genellikle görünmez piksellerle gelir. PixelBlock , bu gizli e-posta açık izleyicilerinin yüklenmesini ve çalışmasını engelleyen Chrome tarayıcıları için basit bir eklentidir. Bir izleyiciyi her algıladığında, gelen kutunuzda küçük bir kırmızı göz görüntüler, böylece bunların farkına varırsınız.

Aynı e-postaların çoğu, hangi bağlantıları tıkladığınız göndereni uyaran izleme bağlantılarıyla birlikte gelir. Chrome , Firefox ve Edge için mevcut olan ClearURL’ler tarayıcınızda oturur ve izleme önemsizlerini tarayıcınızdaki ve gelen kutunuzdaki her bağlantıdan sessizce kaldırır. Bu, ClearURL’lerin tarayıcınızın verilerine bu uzantıların çoğundan daha fazla erişime ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Akla şu soru gelir: neden bu kadar izne ihtiyacınız var? Yapımcıları nedenini belgelerinde açıklar.

Firefox Multi-Account Containers

Ve tarayıcı oluşturucunun kendisi tarafından göz atma etkinliğinizi izole etmenize yardımcı olmak için oluşturulmuş Çoklu Hesap Kapsayıcılarından yararlanabilen Firefox kullanıcıları için bir onur ödülü. Bu eklenti, tarayıcınızda iş sekmelerinizle dolu bir kapsayıcıya ve tüm kişisel sekmelerinizi içeren başka bir kapsayıcıya sahip olabileceğiniz anlamına gelir ve sizi birden fazla tarayıcı kullanmak zorunda kalmaktan kurtarır. Bu aynı zamanda Facebook veya Google gibi siteleri bir kefeye koyabileceğiniz anlamına gelir. Bu da onların hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi görmelerini ve zevklerinizi ve ilgi alanlarınızı anlamalarını çok daha zor hale getirir. Konteynerlerin kullanımı kolaydır ve özelleştirilebilir.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir