Menu

Facebook’a beğenmeme butonu geliyor

5 sene ago 0

Dünyanın en büyük sosyal medya sitesi Facebook, senelerdir beğenmeme butonu hakkında yapılan çalışma haberlerinin doğru olduğunu açıkladı. ABD’in belirli bir kısmında bulunan kullanıcılar için kullanıma açılan bu özelliğin gönderilerde ve yorumlarda kullanılması bekleniyor. Bu özelliğin kullanılmasındaki asıl amacın yetkililerin kullanıcıları rahatsız edecek gönderileri saptamak olduğu belirtildi.

Dünyadaki bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de sosyal medya üzerinde kişilere yapılan hakaret içerikli sözlerle sıkça karşılaşıyoruz. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artış gösteren bu durum için Facebook sonunda bir çalışma başlattı. Facebook, yapılan hakaret içerikli yorumları tespit edebilmek için gönderilere beğenmeme butonu ekleyecek.ABD’de bulunan kullanıcılar tarafından test sürecinde olan özellik, beğeni ve yorum sayısı gibi kullanıcıların göreceği bir şey olmayacak. Kullanıcılar gönderilerini beğenmeyenleri görmeyecek direkt olarak Facebook’a bildirilecek ve gerekenler yapılacak. Bu özellik sayesinde yetkililer, platformda paylaşılan sakıncalı gönderiler konusunda daha kolay bilgi alacak ve önlem alabilecek.

Facebook üzerindeki kullanıcıların önüne şikâyette bulunduğu içeriği neden beğenmediği konusunda açıklamada bulunabileceği bir liste çıkacak ve daha sonra kullanıcı karşısına çıkacak olan bu listeden şikâyet ettiği içeriği Facebook yetkililerine hızlıca bildirebilecek.

Topluluk kurallarına uymayan içerikler hakkında gerekenleri yapabilmek için yöntemler geliştirmek için çalışmalar da bulunan şirket, 2015 senesinden bu zamana kadar beğenmeme butonu hakkında çalışmalar yaptığını açıkladı. Söz konusu olan bu özelliğin ne zaman kullanıcılar tarafından kullanılabileceği ise belli değil.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir