Menu

Elektrikli otomobil satışları yüzde 70 arttı

5 sene ago 0

Belki de günümüzün en büyük teknolojilerinden birisi de elektrikli otomobiller oldu. Popüler teknolojiye uyum sağlayan kullanıcı sayısı ise gün geçtikçe artmaya devam ediyor. En son, geçen yıl elektrikli araç alımından bu yana yapılan analizlere göre ortalama artış tam %70 oldu.

Analiz uzmanlarının yapmış olduğu açıklamaya göre elektrikli araç satın alımı bir önceki yıla göre bu yıl yüzde 70 oranında artış gösterdi. Öyle ki, bazı şehirlerde bu artış oranı ortalamanın kat ve kat üzerinde olup yüzde 120leri gördü.

Artışa en iyi örnek ülkelerden birisi ise Kanada oldu. 2017 yılında Kanada sokaklarında ortalama 50.000 adet elektrikli araç seyahat gerçekleştiriyordu. Araçların bu şekilde yaygın bir hale gelmesinde en büyük rolü ise şarj istasyonları sağladı. Örneğin, Ontario’ yu ele aldığımızda 2013 yılında söz konusu şehir’ de 1.092 adet araç satışı gerçekleştirilirken 2017 yılında bu sayı 7.477’ e ulaşmış durumda. %120 oranında sağlanan bu artış ise Ontario şehrini elektrikli otomobil satışında ilk sırada yerini aldırdı.

SATIŞ GRAFİKLERİ TESLA VE NİSSAN ÜZERİNDEN DEĞERLENDİRİLDİ

Raporda yapılan elektrikli otomobil satın alımı Tesla ve Nissan alımlarına göre değerlendirildi. 2016 yılında Kanada’ da elektrikli otomobil satın alımını Tesla ve Nissan sürdürdü. O yıl içerisinde Tesla 2.498 adet araç satışı yaparken, Nissan 1.572 adet satış yaparak yılı sonlandırdı.

2017 yılında ise pazara yeni adaylar girdi. Bu adaylar sırayla; VW e-Golf, Chevy Bolt EV ve Hyundai loniq EV oldu.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir