Menu

YouTube Sil Baştan Yenilendi!

6 sene ago 0

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube, tasarımını sil baştan yeniledi. Bilindiği gibi 2005 yılında Amerikalı bir girişimci tarafından kurulan YouTube, 2009 yılında Google tarafından satın alınmıştı. İlk başta Google Accounts’a dahil edilen YouTube, daha sonra geliştirilmeye devam edildi. Tasarımında şimdiye kadar aşırı düzenlemeler yapmayan Google, ilk önce tasarımı flat, güncel tasarıma geçirdi. Logosunu da geçtiğimiz günlerde yenileyen YouTube, baştan aşağı yenilenmiş oldu.

Logodaki Değişiklik

YouTube’un normal logosunda kırmızı kısım Tube kısmındaydı. Alışılmışın dışında bir şekilde You kısma alındı. Sadece sitedeki logoda bir değişim olmadı. Sitenin mobil versiyonları ve masaüstü uygulamasında da benzer bir değişim görüldü. Yeni tasarımında daha çok beyaz tonlar hakim. Gri tonlar yerine beyaz tonlar ağırlık verilecek flat tasarımın çekiciliği artırılmış. Benzer bir uygulama yine Google bünyesinde bulunan Instagram’da da yapılmıştı. Beyaz tonların aktif edilmesi videoların daha görülür olmasını sağlıyordu.

Diğer bir YouTube değişikliği de mobil uygulamalarda görüldü. Daha önceleri sadece masaüstü sitesinde video hızını ayarlama seçeneği vardı. Şimdi ise mobil uygulamalara da eklendi. Video düzenleme kısmına eklenen yeni araçlar da tasarımdan ziyade yazılımsal değişiklik olarak görüldü. Artık sadece sitede değil, mobil uygulamada da video düzenleme işleri daha profesyonel şekilde yapılabilecek.

Henüz daha fazla bir değişim olduğunu söyleyemeyiz. İlerde yapılan düzenlemeler tasarım değil, yazılım üzerine olacaktır. 12 yılda bu kadar düzenleme ağır işlerken, yeni düzenlemeler pek olası değil. YouTube’un son hali için tanıtım videosu:

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir