Yavaş Çalışan Bilgisayarı Hızlandırma Yöntemleri

Total
0
Shares

Yavaş çalışan veya açılan bilgisayar özellikle çok acil bir ihtiyacın olduğu bir anda herkesin kabusudur. O andan itibaren yavaş çalışan bilgisayarı hızlandırma yöntemleri ne varsa denemek için büyük bir fırsattır. Bu ihtiyaca binaen yavaş açılan bilgisayarı hızlandırmanız için yapılması gereken tüm aşamaları aşağıda sıralayacağız. Bu aşamaların belki tek bir tanesini çözümünüz olacak, belki tüm işlemler de işinizi çözmeyecektir. Bu tamamen bilgisayarınızın sağlıyla alakalı bir durumdur. HDD’si yanmak üzere olan bir bilgisayara yapılacak işlemlerin tümü de işlevsiz olacaktır. Gelelim bilgisayarı hızlandırma yolları listemize. Önem sırasına göre değil de işlem sırasına göre bir liste oluşturulmuştur. Yaptıklarınızı eleyerek sonraki aşamadan bir işlemi gerçekleştirmeyi deneyin.

1- Arka Planda Çalışan Gereksiz Uygulamalardan Kurtulun

Bu işlem bilmeyenlerin uygulamaması gereken bir işlemdir. Gereksiz uygulamaları görmek için CTRL+ALT+DELETE tuşlarını kullanın. Açılan Görev Yöneticisi penceresinde Arka Plan İşlemleri kısmında gördüğünüz gereksiz programları sonlandırmayı deneyin.  Eğer kaldırılmaması gereken bir programı kaldırırsanız bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

2. Sistem Temizleme Programlarını Kullanın

Düzenli aralıklarla bilgisayarınızı temizleyen ve onaran sistem temizleme programları da bilgisayarınızın hızlanmasını sağlayacaktır. En çok bilinen CCleaner, System Cleaner, Synei PC Cleaner, Auslogics Registry Cleaner, Advanced Cleaner, Glary Utilities programlarının ücretsiz versiyonları işinizi fazlasıyla görecektir. Size malwarebytes programını da öneririz. Free download butonuna tıklayarak hızlı bir bilgisayar için onarım işlemi yapabilirsiniz.

3. İşletim Sisteminizi Güncelleyin

Güncel olmayan bir işletim sistemi daima yavaş çalışacaktır. Gelen sistem güncellemelerinin bir onarım niteliği taşıdığını unutmayın. Denetim Masası’ndan sistem güncelleştirmelerine giderek güncel sürümün yüklenmesine izin verin. Eksik olan veya hasarlı olan sistem yazılımların onarılmasına izin verin.

4. Başlangıç Programları ile Bilgisayarı Hızlandırma

Bilgisayar açıldığı anda sağ alt köşede çıkan uygulamaların bilgisayar açılırken başlatıldığını düşünürsek yavaş açılmasının nedenini görebiliriz. Bu yüzden gereksiz görülen başlangıç programlarını ya kaldırın ya da ayarlarından “Bilgisayar başlayınca başlat” sekmesini kaldırın. Bu sayede bilgisayarınız açılırken onlar da başlamak zorunda olmayacak ve daha hızlı bilgisayarınız açılacaktır.

5. Donanım İyileştirmesi Yapın

Uzun süreden beri kullandığınız bilgisayarınız bilgisayarınız artık bazı güncel işlemleri yapmakta zorlanabilir. Yavaş açılan bilgisayarınızı hızlandırma işleminde bunun önüne geçmek için donanım iyileştirmesi yapmanızı öneririz. Bilgisayarınızın ana bileşenlerinden olan RAM iyileştirmesi hızlı bir bilgisayar için önceliktir. 2 GB RAM’ sahipseniz bunu 4, 8 veya 16 GB RAM’e çıkarabilirsiniz. Ek olarak HDD diskinizi SDD yaparak işlem hızını maksimuma çıkarabilir ve çok daha hızlı bir bilgisayara sahip olabilirsiniz. RAM ve SDD yükseltmesi bilgisayarınızdan elde etmek istediğiniz hızı çok başarılı şekilde size sunacaktır.

6. Bilgisayarınızdaki Gereksiz Dosyalardan Kurtulun

Bilgisayarı hızlandırma işlemi için yapılacak diğer bir işlem ise bilgisayarda yer alan gereksiz tüm dosyalardan kurtulmaktır. İndirilen programlar, resimler, müzikler, filmler bilgisayarınızda yer aldıkça ağır şekilde açılmasına neden olacaktır. Bunları harici bir diske taşımayı veya silmeyi deneyin. Hafif bir bilgisayar hızlı şekilde açılacaktır.

7. Gereksiz Görülen Programları Durdurun

Başlat > Çalıştır > msconfig komut sekmesine tıklayarak sistemdeki gereksiz programları durdurabilirsiniz. Burada yaptığınız işlemleri tekrar aktif getirebileceğinizi unutmayın.

8. Sistemi Yeniden Kurmayı Deneyin

Bilgisayar hızlandırma işlemleri için yapılacak çok daha fazla işlem bulunuyor. Bunları deneyerek bir sonuca varabilirsiniz. Ancak işlemin kökünden çözümü sistemi yeniden kurmaktan geçiyor. Biraz uzun bir işlem olsa da sistemi sıfırlamak yeniden doğmuş gibi yapacaktır. Bu işlemi yapmadan önce bilgileriniz yedekleyin. Daha sonra sistem uygulamasını USB veya CD yardımıyla yenileyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Programsız Mail.ru Video İndirme

Dünyanın en popüler sitelerinden biri olan Mail.ru Rusya merkezli bir sitedir. Dili Rusça olan siteden video indirmek oldukça basittir. Mail.ru video indirme işleminin tamamlanması için yazıyı sonuna kadar okuyun. Basit…
KYK İnternetini Hızlandırma

KYK İnternetini Hızlandırma – Yurt Wifi Yavaşlama Sorunu

Yurt Wifi Yavaşlama Sorunu KYK İnternetini Hızlandırma: KYK yurtlarında kalan gençlerin en büyük sıkıntılarından biri de bağlı olduğu internetin yavaşlığıdır. Hızlı İnternet bir yana girmek bile büyük sabır ister kimi…

En İyi 5 Ücretsiz Ekran Kaydediciler

5 En İyi Ücretsiz Ekran Kaydediciler İster YouTube’da gördüğünüz bir görüntüyü başkalarıyla paylaşmak için yazılım veya oyun kaydediyor olun, isterse video oyunlarını twitch’e veya başka bir hizmete aktarıyor olun. Aralarından…