Menu

Venezuela’nın kripto para birimi Petro satışa sunuldu

5 sene ago 0

Venezuela, bugünkü kripto satışı ön hazırlığını, yani Petro’yu piyasaya sürdüğünü açıkladı. Şu anda, bir ayda ilk madeni para teklifi (ICO) lansmanı ile takip etmeyi planladığı 82 milyon Petro kripto parayı satışa sundu.

Ethereum blockchain üzerine inşa edilmiş ve kısmen vahşi enflasyona karşı ülkeyi kurtarmak için tasarlanmış olan dünyanın ilk egemen şifreli para birimi olarak tanıtılıyor. Ulusal paranın aşırı değer kaybetmesinin ardından bir çıkış yolu olarak Maduro’nun önerisiyle başlatılan programda sona gelindi. Şu an için 1 Bolivar 0.00004 dolar gibi çok düşük bir düzeyde.

Venezuela cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun amacı, yeni para biriminin Venezuela ekonomisini güçlendirmesi ve sanal para web sitesinde belirtildiği üzere bolivar için alternatif bir ulusal para birimi yapmak istemesi olarak açıklanmıştı.

ABD’nin uzun süredir uyguladığı ambargo nedeniyle büyük sıkıntılar yaşamasını bu yolla aşmaya çalışıyorlar. İşsizliği, yüksek enflasyon sıkıntısı gibi pek çok ulusal sorun ülkeyi bir dar boğaza sürüklemiş durumda. Petro, somut karşılığı olan ilk kripto para olarak geçiyor.

AMAÇ 100 MİLYON PETRO

Maduro’nun ilk ekonomik planı ise nihayetinde 100 milyon varil petrol rezervinin desteklediği 100 milyon Petro ihraç etmeyi planlıyor

Hugo Chávez’in ölümünden sonra gelen Maduro, Petro ile ilgili olarak geçen yıl, Petro’nun mali blokajın üstesinden gelmeye yardımcı olacağını belirterek Venezuela’ya uygulanan ABD yaptırımlarını kastetti. Maduro başka bir açıklamasında ise Petro’nun altın ve pırlanta rezervleriyle desteklendiğinin altını çizmişti.

Petro’nun White Paper’ına şu link üzerinden, resmi internet sitesine ise şu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir