Menu

Twitter, ırkçı kullanıcıların hesaplarını askıya alacak

5 sene ago 0
Twitter, son zamanlarda kalite politikalarında önemli değişiklikler yapıyor. Bunu yapılan suistimallerin sonucu olarak görebiliriz.Şu sıra yaptığı politika değişikliği de artan şiddet içerikleri ve çoğalan ırkçılık propogandaları. Twitter, ilgisi olduğunu düşündüğü kişi veya kuruluşlara verdiği müsadeye artık eskisi kadar izin vermeyyecek. Şikayet durumunda alınan değerlendirme sonucu hesaplarını askıya alacağını açıkladı.

Twitter, bugün yaptığı son duyuruyla, son zamanlarda çokça gündeme gelen ırkçı hesaplarda ilgili ciddi bir değişikliğe gitme kararı aldı. Bu hafta başlarında beyaz ırkçı Richard Spencer, aşırı sağcı Laura Loomer ve İngiliz Savunma Birliği kurucusu Tommy Robinson’un ‘mavi tik’lerini iptal eden firma şimdi de öteki aşırı sağcıların sosyal ağ üzerinden nefret söyleminde bulunmalarını banlamaya çalışacak.

18 Aralık 2017 tarihinden sonra uygulamaya gireceği açıklanan yeni politikalar ile beraber , kullanıcıların kendi ifadeleriyle ya da üyesi olduğu platform aracılığıyla veya platform etkinlikleri vasıtasıyla sivillere yönelik şiddet kullanımı ve şiddet önerisi etmesinin önünde durmaya çalışacak. Bu sırada Twitter tarafından yeni politikaların hemen hayata geçmemesinin nedeni, Avrupa Birliği yasalarına göre şirketlerin politika değişikliklerini 30 gün önceden bildirme zorunluluğu bulunmasının neden olduğu öğrenildi.

Bilindiği gibi taciz içeriklerin bildirilmesine rağmen kapatılmaması eleştiri oklarını Twitter’a doğrultuyordu. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir