17 kubitlik çiplerle kuantum işlemci dönemi başlıyor

Total
0
Shares

Intel’in 17 kbit’lik çip, şu anda kuantum bilgisini teknolojimize dahil etmek için ne kadar yakın olduğumuzu gösteriyor. Profesörler Andrew Childs ve Fred Chong, kuantum bilgisayarın potansiyeline ve pratik uygulamalar için hazır olduğunda tartılırlar.

Bilim adamları, kuantum bilgisayar uygulamasını hayata geçirmek için yıllardır çalışıyorlar ve 2017’de kaydedilen ilerleme ilerleyecek bir şey değilse de, artık bu kadar uzak bir rüyaya benzemiyor bu düşünce. Bu yıl, bir kuantum simülatörünün inşasından, ışığı kullanarak kuantum devletler kuran fizikçilere kadar, kuantum bilgisayar işlemciliğini kanıtlayan birçok gelişme kaydedildi.

Teorik uygulamaların ötesine geçen teknoloji gelişince, Çin’in kuantum uydu sistemini kullanarak Dünya’ya ya da IBM’e kuantum hesaplama işlemcisini test eden verileri göndermek için başka bir yere bakmayın. Tabii ki, Intel’in en son başarılarını getirmeden kuantum bilgisayarları hakkında konuşamazsınız: onların 17 kbit süper iletken çipi mevcut.

[irp posts=”3251″ name=”IBM 50 kubit kuantum işlemci prototipi üretti”]

Bu çalışma kayda değerdir, çünkü kuantum bilgisayarlığının teknolojimizi (ve dünyamızı) dikkate değer bir biçimde dönüştürme potansiyeli vardır. Hepsi de bu bilgisayarların bilgiyi nasıl işlediği ile ilgileniyor. Kısa bir özet olarak, geleneksel bilgi işlem, 1 veya 0 (açık veya kapalı) durumundaki bilgileri taşımak için bitleri kullanırken, kuantum bilişimi aynı anda 1 ve 0’ı temsil edebiliyor ve böylece milyonlarca kod satırını işleyebiliyor.

Kuantum bilgi işlem için bir sonraki büyük ilerlemenin ne zaman olacağı ve ortalama ne kadar kişi bu teknolojiden ne kadar faydalanabileceğini görmek ilginç olacak. Ne kadar süreceği ya da ne kadar işin gerekli olacağı ne olursa olsun, bir şey açıktır: kuantum bilgisayar dünyamıza inanılmaz derecede yakın. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Madencilik için en iyi dizüstü bilgisayarlar 2018

Kripto para birimleri üretimi için en iyi dizüstü bilgisayarlar konusunu sizler için hazırladık… Kripto para birimleri için başarılı bir şekilde madencilik yapmak için büyük bir madencilik bilgisayarına ihtiyacınız olduğunu kim…

Yeni Nesil Bilgisayar İşlemcileri Geliyor

Bilgisayarlar için işlemcilerin önemi oldukça büyük. Zira bu hem hız konusunda, hem de pratik kullanım konusunda bizler için ciddi bir yenilik ve pratik çözüm sunuyor. Peki ama nedir bu yeni…

Intel VR Projesinden Vazgeçti

Intel, bu yıl Proje Alloy VR kulaklık teknolojisini hiç yayınlamayacak. Teknoloji devi, ortak şirketlere kendi bağımsız VR cihazları için açık referans tasarımı sağlamayı amaçlayan girişimi resmen öldürdü. Intel’in platformu bu yıl başlatması gerekiyordu, ancak RoadtoVR’ye göre, bu…