Menu

Yapay insan beyni üretildi!

5 sene ago 0

Son günlerde bilim araştırmacıları tarafından kök hücre teknolojisinde elde edilen yeni gelişmeler medyada duyuldu. Bu hususta ulaşılan son nokta oldukça önemli. Yapılan araştırmalar ve deneyler netîcesinde hayvan bedeni üstüne insan beyni üretimi yapıldı! İnsana olan benzer özellikleri ile bilinen fareyi kullanarak üretimi yapılan bu beyinler, ufak boyutta olsa da zaman geçtikçe büyümesi ve insan beyninin sahip olduğu birçok işlevi gerçekleştirebilmesi öngörülüyor.

Hatta ve hatta çeşitli medikal ve ilaçlarla birlikte aynı insandaki beyin gibi cevap verebilecek olan bu yapay beyinlerin, iki ay kadar yaşayabilmesi mümkün. Bilimsel pencereden bakıldığında oldukça ümit vadeden bu sevindirici gelişmenin, zihinsel hastalıkların tedavisi aşamasında büyük rol oynaması da, hastalar için heyecanlandıran bir haber.

Elbette herkesin aklında olan bir diğer soru da bu yapay insan beyni üretiminin etik olup olmaması sorunsalı!

Araştırmalar ve deneyler netîcesinde hayvanların kafalarına yerleştirilebilen insan beyni üretimi yapıldı; ancak bilim dünyasındaki araştırmacıların münakaşa maddesi ise çok farklı bir pencereden kendisini göstermekte. Hayvanların bedeni üstünde üretimi yapılan bu yapay insan beyninin, etik olmadığı tezini müdafaa eden bilim araştırmacıları, Society for Neuroscience toplantısında bu husustaki endişe ve düşüncelerini açıkça ifade ederek karşıt görüşlerini de savunacak gibi görünüyor.

Allen Beyin Bilimleri Enstitüsü başkanı Cristof Koch, bu hususla alakalı olarak durumun geldiği noktayı ifade eden bir açıklamada bulundu. Açıklamasında bilimin oldukça hızlı gelişim gösterdiğini ve bununla birlikte etik kaidelerin güncellenmesi süresince, bilimde meydana gelebilecek olayların hızına yetişmenin mümkün olmadığını belirten düşünceleri savundu.

Üretimi yapılan bu yapay insan beyni, bakalım bilimcilerin dünyasındaki münakaşaya rağmen amaçlarını gerçekleştirip tıp dünyasında önem teşkil eden gelişmeler sağlayabilecek mi?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir