Menu

Twitch kullanıcı sözleşmesinde önemli değişiklikler yaptı

5 sene ago 0

Twitch, belirsiz yasakları yayınlarken platform dışı davranışları hesaba katmak da dahil olmak üzere, artan toksisite sorunuyla mücadele etmek için yeni topluluk ilkeleri yayınladığını açıkladı.

Twitch’ın topluluk kurulu hakkındaki bir blog yazısında, taciz ya da nefret söylemlerini önlemek için başka birr dizi önlemlerin alındığını topluluklara bildirdiğini açıkladı. Bu politika değişikliğine uymayan kullanıcıların hesaplarına olabilecek yaptırımlardan sorumlu olmadıklarının altı çizildiği öğrenildi. Bunun anlamı, eğer bir kullanıcı YouTube, Twitter ya da Discord’da başka bir Twitch kullanıcısına karşı gelmek istiyorsa, Twitch personeli bu mesajları nefrete teşvik edici olarak görecek ve yasakları çıkartırken kanıt olarak kullanacak. Bu haline bakınca çok sıkı önlemlerin alındığını söyleyebiliriz. Şirketin sözcüsü, “Kullanıcılar artık platform dışı davranışları şikayet raporlarına ekleme olanağına da sahip olacaklar.” dedi.

[irp posts=”3428″ name=”Twitter, ırkçı kullanıcıların hesaplarını askıya alacak”]

Bu yeni kurallar, Twitch’ın aylardır üzerinde çalıştığı ve daha sıkı olan taciz politikasının bir parçası olarak lanse ediliyor. Alınan bu kararlar sonrasında kullanıcılar için kesin olarak yasaklanan ve eklenen kuralları şu şekilde sıralayabiliriz. 

  • Irk ve kökene yönelik hakaretler.
  • Cinsiyet veya cinsel kimliğe yönelik hakaretler.
  • Kullanıcıların yaşına yönelik olmayan davranış ve hareketler.
  • Özgürlük yada tıbbi durum hakkında kırıcı konuşmalar.
  • Fiziksel özellikler üzerinden dalga geçmek.
  • Emeklilik durumu hakkında yapılan davranışlar.
  • Din konusundaki hakaretler.

Kurallar şu an için yayınlanmadı. 19 Şubat günü saat 14:00 Türkiye saati itibarı ile geçerli olacak. O tarihe kadar ilgili yasaklar içeren videoları bulunan kullanıcılar hesaplarını yeniden gözden geçirmek durumunda. Diğer kuralları görmek için tıklayın.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir