Menu

İlk Z390 Anakart ortaya çıktı

5 sene ago 0

Dünyanın en önde gelen donanım firmalarından olan Intel’in son ürünü için açıklama geldi. Intel’den yapılan açıklamaya göre yeni Z390 çipsetine sahip ana kartlar 2018 yılında piyasada olacak. Ancak ayrıntılı tarih konusunda henüz net bir bilgi verilmiş değil. İleride resmi tarih verildiğinde bu haberimizden güncel tarihini bakarak öğrenebilirsiniz.

Intel’in hem Coffee Lake hem gelecek nesil Cannon Lake işlemcilerini desteklemesi beklenen Z390 çipsete yeten anakartların önümüzdeki yılın 2. yarısında piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor. Çıkışına henüz aylar olmasına rağmen anakart yapımcıları, ürünlerini yapar iken testlerini gerçekleştirmeye son hızlarıyla hummalı bir çalışma ile devam ediyor.

Super Micro’nun Z390 çipsetli yeni bir anakartı, sistem hakkında detaylı da bilgi edinmemizi sağlıyor. SiSoft Sandra yazılımının veri tabanında da SuperMicro’nun çipseti görüntülendi. C7Z390-PGW kod adlı anakartta 3.3 GHz hızında çalışan, HyperThreading destekli ve 6 çekirdekli bir Intel işlemcinin kullandığı gelen bilgiler arasında.

Z390 çipseti, beraberinde çeşitli yenilikleri de getiriyor. Yeni çipset 4 çekirdekli DSP, SoundWire dijital ses arayüzü, 10 Gbps’lik USB 3.1 kontrolcüsü, 802.11ac destekli kablosuz kontrolcüsü, kart okuyucular için de SDIO kontrolcüsü ve yeni nesil Titan Ridge Thunderbolt 3.0 kontrolcüsüne destek gibi özellikleri ile gelecek. Bu çipseti kullanan anakartların fiyatları ile ilgili net bir bilgi henüz verilmedi. Siz Intel’in bu ana kartı hakkında ne düşünüyorsunuz? Piyasada bu tarz işlerin rekabeti artırdığı gerçeğini de gözardı etmeyelim.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir