Menu

Dünyanın ısısından elektrik üretildi!

5 sene ago 0

Bilim insanları, enerji üretiminde her geçen gün yeni keşifler yapmaya devam ediyorlar. Güneş’e ve bağlı diğer doğal kaynağa bağlı olan enerji üretimimiz artık en doğal haliyle karşımızda olacak. Yapılan araştırmalar ve deneyler sonrası Dünya’nın kendi ısısından enerji üretmenin bir yolunu bulduklarını açıkladılar. Bilim insanları aşırı kızılötesi ışınım ve atık ısıyı toplayarak kinetik enerjiye dönüştürebileceklerini belirttiler.

Araştırmalar kuantum tünellemenin tuhaf fiziğini bünyesine dahil ediyor. Deneyde asıl kilit nokta da atık veya kızılötesi sıcaklığın yüksek frekanslı elektromanyetik dalgalarla sinyalleri direk bir şarj haline dönüştürebilen özel tasarlanmış bir anten ile karşımıza çıkıyor.

Dünya’nın gün içerisinde içindeki volkanizmanın da etkisiyle oldukça fazla enerji ürettiği ve harcadığı biliniyor. Açığa çıkan enerjinin bazıları kara ve okyanuslar tarafından emilmeye bırakılırken bir bölümü de geri dönerek yok olmaktadır. Bu tepkimede saniyede milyonlarca gigawatt kadar sürekli kızılötesi ışınım sızıntısı yaşanıyor. Bilim insanları, kızılötesi dalga boylarının çok kısa olması nedeniyle onları kullanmak için süper minik anten geliştirme ihtiyacı hissettiklerini açıkladılar. Bu yeni anten çalışmasını da gerçekleştiren uluslararası birr ekip, buluşu gerçekleştirebilmek için kuantum tünellemenin de yardımıyla istediklerini gerçekleştirdiler.

[irp posts=”3281″ name=”17 kubitlik çiplerle kuantum işlemci dönemi başlıyor”]

Suudi Arabistan Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Atif Shamim’nin basına yaptığı açıklamada yüksek frekansta çalışan bir diyotun olmadığını bu nedenle de kuantum tünel açmaya uğraştıklarını ifade etti. Kuantum tünelleme, kuantum fiziğinde çok bilinen bir olgudur. Bir parçacık, bunu yapmak için yeterli enerjiye sahip olmadan bir bariyerden geçirilerek enerji üretilir. Bu konunun en iyi örneklerden biri de tepeden yuvarlanan toptur. Topun diğer tarafa gitmesi için arkasından belirli bir enerjinin ittirmesi gerekir. Bu kuantum fiziğinde top, tepki boyunca daha az enerji ile tünelden geçebilir; kuantumun temelindeki konumsal belirsizlik bunun temelini oluşturur.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir