Menu

Suçlu 1 Saat İçinde Yakalanacak!

6 sene ago 0

Güvenli şehir teknolojileri üzerine çalışmalar artık daha fazla yürütülüyor. Suç oranlarını düşürmek ve şüphelinin kısa zaman içerisinde elle geçirilmesi her polisin isteği, her vatandaşın dileği olsa gerek. Yine bu bağlamda güvenli şehir teknolojileri alanında çalışmalar yürüten bir firma jandarma, polis ve itfaiye gibi toplum güvenliği ve sağlığı için çalışan güvenlik araçlarının tepe noktasına lamba şeklinde bir mobil takip sistemi entegre etti.

Güvenli şehir teknolojileri konusunda ciddi araştırmalar sonucu bir yazılım geliştiren Türk bir firma jandarma, polis ve itfaiye gibi güvenlik araçlarının tepe noktasına lamba şeklinde bir mobil takip ve tanıma sistemi geliştirdi.

İstanbul merkezli kurulan Ekin Teknoloji bu konuda ciddi ilerleme kaydetti. Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin’in yaptığı açıklamaya göre Türk mühendislerin tasarladığı “Patrol” adlı mobil takip sistemiyle dünyada eşi benzeri olmayan bir projeye imza atmanın gururunu yaşadığını belirtti.

Ekin’in yaptığı açıklamaya göre, yüksek çözünürlüklü yüz tanıma sistemlerinin şüphelilerin toplumda kısa zamanda kaybolmasını önleyebileceğini ifade etti. Piyasada ciddi fark yarattığını belirten Ekin, “Biz yüksek çözünürlük ve doğruluk oranına sahip denetim çözümlerinin bir adım ötesine geçtik. Geliştirdiğimiz sistem sayesinde yüz, plaka tanıma ve hız tespiti gibi şehir güvenliğinde temel rol oynayan sistemlerin mobil olarak kullanılmasını sağlayan akıllı devriye sistemi ürettik.” diyerek projelerine olan güvenini belirtti.

Kısa Sürede Yakalanacaklar

Aracın üzerine eklenen sensör ile tüm araçların plakaları otomatik algılanacak ve yüz tanıma yapıp bir dataya kaydedip aranan suçlunun nerede olabileceğini kestirmenin kolay olacağı düşünülmektedir.

Ekin, “Sistem aranan şahsı cinsiyeti, yaş aralığı, saç ve göz rengi gibi kriterlere göre kaydediyor, benzer şekilde araçları marka ve modellerine göre tanımlayabiliyor. Bu da aranan kişiyi 1/100 oranında daha kısa sürede bulmamızı sağlayacak.” diye konuştu.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir