Menu

Rolls-Royce İnsansız Tekne Üretiyor!

6 sene ago 0

Dünyanın en pahalı aralarını üreten Rolls-Royce firması, şimdiler konseptinin dışında bir alana yönelmiş durumda. Rakipleri olan General Motors gibi dünya devleriyle inovasyon çalışmalarında adından söz ettireceğe benziyor. Savunma sanayisi ve mühendislik alanında da dünya devi olan Rolls Royse, insansız gidebilen ve 100 gün boyunca kendiliğinden çalışabilen bir geminin hazırlığı içerisinde olduğunu açıkladı.

Savunma sanayisi alanında gövde gösterisi sayılacak bu adım sayesinde denizlerde devriye gezecek ve gözetim yapacak. Mayın tespitinde de görevlilere yardımcı olacak geminin uzunluğu ise 60 metre olacak.

Yapay Zekada Büyüt Atılım

Yapay zeka çalışmalarının hızla arttığı günümüzde, bir dünya devinin bu alana yönelmesi oldukça ses getirdi. Yapay zeka sensörleri sayesinde insan ihtiyacı olmadan gemi gemilerin kontrol edileceği belirtiliyor. Yapılan açıklamaya göre inşa edilecek gemi 3 bin 500 deniz mili, yani 6 bin 480 km yol yapabilecek. Saatteki hızı ise 25 knot (46 km/saat) olacak. Öğrenilen diğer detay ise insanlı veya insansız gemi teknolojisinin 10 yıl içerisinde büyük atılımla destekleneceği yönünde.

İnsansız Gemi Teknolojisi

İnsansız gemi teknolojisi üzerine yapılan çalışmalar yeni değil. Norveç menşeli YARA International adlı gemi firması, daha önce yaptığı bir açıklama insansız gemi teknolojisinin 20018 yılı itibarıyla kullanılacağını açıklamıştı. Rolls-Royce’un bu atılımıyla birlikte çalışmaların daha da hızlanacağı aşikar. Öte yandan insansız gemi üretiminde Sea Machines Robotics adlı bir girişim de benzer bir çalışma yürütüyor.Şu sıralar Boston Limanı’nda insansız deniz aracının testleri yapılmakta. Çekişmenin bu alanda alternatifleri artıracağı görüşü hakim.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir