Teknoloji

SpaceX roket motoru test sırasında patladı

0

SpaceX şirketinin CEO’su Elon Musk’ın Türkiye ziyaretiyle oldukça fazla gündemimize gelen uzay ve kolon düşüncelerinin gerçekleşmesi için yoğun çaba harcayan şirketin kötü bir deneyimi daha oldu. Uzayda bir koloni fikrini 2030’da hayata geçirmek için hummalı bir çalışma yürüten şirketin, test sırasında bir roketi henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı patlamış durumda. SpaceX, bu patlamanın herhangi bir uçuş planını etkilemeyeceğini söylese de durumun vahametini ileride anca görebileceğiz. Çünkü bu patlama ilk olmadığı gibi muhtemelen son da değil.

Yeniden kullanılabilir roketleriyle uzaya uydu gönderme konusunda çabalarıyla bilinen SpaceX’in büyük maliyet düşüşü sağlayan roket motorlarından biri yeterlilik testleri esnasında infilak ettiği öğrenildi. Teksas’taki tesiste meydana gelen kazaya neyin neden olduğu ile ilgili araştırmalar sürüyor. Teknik takibin ardından nedeni hakkında bir açıklama yapılacağı öğrenildi.

Bu yıl uçacak bir Falcon 9 roketinde kullanılacak olan Merlin motorunun testinde gerçekleştiği öğrenilen bu patlamanın uçuş planlarını etkilememesi ön görülüyor. Bu yıl 16 roketi başarılı şekilde fırlatma başarısı gösteren Space X, roketlerini sık sık özel testlere tabii tuttuğu biliniyor.

SpaceX kaza hakkında şu sıra detaylı bir soruşturma başlatmış durumda. Problemin sadece test edilen motordaki bir arızadan kaynaklı mı, yoksa Merlin motor tasarımındaki bir zayıflıktan mı kaynaklandığı teknik araştırmadan sonra belli olacak. SpaceX yıl bitmeden 3 uçuş daha yapmayı düşünüyor ve her birinde milyonlarca dolarlık yük uzaya gönderilecek.

Tekno Hocasi

Apple iPhone X talebini karşılayabilecek mi?

Önceki Makale

YouTube, ‘şarj ve ısınma’ sorunlarını kabul etti!

Sonraki Makale

Bunları da okuyabilirsiniz

Yorumlar

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla: Teknoloji