Intel Optane DIMM yakında çıkıyor

Total
0
Shares

Kalıcı bellek döneminin habercisi olan Optane DIMM, 20 yılı aşkın süredir bilgisayar belleklerindeki en sağlam değişime yön veriyor. Son gelen iddialara göre, Intel Optane DIMM (çift sıralı bellek modülü) çıkışı için hazırlıkların son hızda devam ettiğini bildiriyor.

Bilgisayar belleklerindeki büyük değişim: Intel Optane DIMM

Optane DIMM, DRAM ve NAND flaşın en güzel karakteristik özelliklerini bir arada buluituruyor. DRAM’in hızı ve düşük gecikme zamanı ile NAND flaşın zor olmadığında bile veri kaydetme özelliği ile bu yeni belleklerde aynı potada kullanılıyor. Bu bellek modüllerinin çıkışı için ise 2018 yılının ikinci yarısı piyasaya sürülmesi planlandığı öğrenildi.

Intel Optane DIMM

Bu ikisini birleştirmek 3D XPoint belleğin süresini ve gecikmesini geliştirerek mümkün kılacak. Intel hali hazırda bu teknolojiyi öncül nalan tüketici bir sınıfı SSD’lerin satışına başlamış vaziyette bile. EK olarak şirket 3D XPoint çiplerin üretimine de hız kazandırmış olduğu gelen haberler arasında.

İlk olarak 2017 USB Küresel Teknoloji Konferansı etkinliğinde gösterilen Optane DIMM’in bellek eşlemeli bir makine olarak işlev göreceği fakat elde olan DDR4 DRAM ile mümkün olandan daha yüksek bellekleme yoğunluklarıyla çalışan birincil depolama aygıtı olacağı söylenmişti.

Bu gelişme ile birlikte DRAM endüstrisine hareket geleceği düşünülüyor. Bu endüstride fiyat düşüşü ve yoğunluk artışı yoluna gitmesi şart olacağı gibi tahmin ediliyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bize bildirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Madencilik için en iyi dizüstü bilgisayarlar 2018

Kripto para birimleri üretimi için en iyi dizüstü bilgisayarlar konusunu sizler için hazırladık… Kripto para birimleri için başarılı bir şekilde madencilik yapmak için büyük bir madencilik bilgisayarına ihtiyacınız olduğunu kim…

Yeni Nesil Bilgisayar İşlemcileri Geliyor

Bilgisayarlar için işlemcilerin önemi oldukça büyük. Zira bu hem hız konusunda, hem de pratik kullanım konusunda bizler için ciddi bir yenilik ve pratik çözüm sunuyor. Peki ama nedir bu yeni…

Intel VR Projesinden Vazgeçti

Intel, bu yıl Proje Alloy VR kulaklık teknolojisini hiç yayınlamayacak. Teknoloji devi, ortak şirketlere kendi bağımsız VR cihazları için açık referans tasarımı sağlamayı amaçlayan girişimi resmen öldürdü. Intel’in platformu bu yıl başlatması gerekiyordu, ancak RoadtoVR’ye göre, bu…