Türk çiftin uzay uçağı başarıya ulaştı!

Total
0
Shares

Sierra Nevada Corporation (SNC) adlı bir şirketin sahip olduğu Dream Chaser isimli uzay uçağı atmosferdeki serbest uçuş deneylerini başarı ile tamamladı. Bununla birlikte önümüzdeki zamanlarda uzay yolculukları yapabilmek için önem teşkil eden adımlar atılmış oldu.

Kullanılacakla aynı olan yani gerçek ölçütlere sahip olan Dream Chaser isimli test uçağımız, bir helikopter yardımı ile havalandırılıp 3.810 metre yüksekliğe ulaşınca serbest bırakılarak deney başladı. Bununla birlikte California eyaletindeki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü seçilerek, oraya özerk bir iniş gerçekleştirildi. Buna göre Amerika Birleşik Devletleri’nin sahip olduğu ilk uzay mekiği olan Dream Chaser, yapılan ilk uçuş deneyini Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’nde başarıyla tamamlamış oldu.

Uzayın programları amacıyla oldukça fazla nitelikte önem teşkil eden ve geleceğe yön vereceğine inanılan bu deneyde, uzmanların elde etmek istediği iniş aşaması ve son yaklaşma evreleriydi. önem. Bu aşamalarda Dream Chaser isimli uzay mekiğinin olumlu ve olumsuz performans gücü deneye tabi tutuldu. Netîce itibariyle bakıldığında ise gerçekten de Uluslararası Uzay İstasyonu ile mukayese edildiğinde daha başarı sağlayan bir dönüş modellemesi elde edildi.

Dream Chaser isimli uzay aracı, belirlenen çok yakın bir tarihte, 2020’de, NASA ile yapılan sözleşme dahilinde, tahminlere göre en az 6 uçuş yapmak amacıyla uzay istasyonunda olması planlandı. Dream Chaser adlı bu uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu bünyesinde, hâlihazırda görevde olan astronotlar ile birlikte, çok mühim nitelikteki bilimsel deneylerin gerekli ihtiyaçları olarak ulaştırma konusunda sorumluluk alacaklar.

Sierra Nevada Corporation isimli şirketin kurucusu olan Fatih Özmen, uzay araçları projelerinin oldukça ümit vadettiği fikri yönünde.
Sierra Nevada Corporation şirketin sahipliğini ve CEO’luğunu yapan Fatih Özmen, “Dream Chaser ekibinin sürekli mükemmel başarı sergilemesinden büyük gurur duyuyorum. Geleceği temsil eden bu uzay uçağı, insanların uzayla etkileşimini değiştirme kabiliyetine sahip. SNC’nin özel ekibinin ve test sonuçlarının başarısı beni çok mutlu etti.” sözleriyle bu fikirlerini dile getirmiş oldu.

Sierra Nevada Corporation şirketinin tasarladığı bu uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda istediği zaman gidip gelecek ve bununla birlikte diğer kapsüllerin haricinde, herhangi bir ticârî havaalanına iniş yapabilecek olan, dünya üzerindeki tek uzay mekiğidir. Bunun dışında Sierra Nevada Corporation şirketi son zaman diliminde, NASA tarafından iki tane daha yeni projeyi kazanmış oldu. Bahsi geçen bu projeler, Ay ve Mars’a derinden uzay gezintisi yapabilme durumuna imkan tanıyacak. Bu inovatif teknoloj ve Dream Chaser, gelecek nesil uzay teknolojiyi biçimlendirecek olan yenilikler arasında yerini alıyor.

Fatih ve Eren Özmen, bunun haricinde TRJet ve bölgesel yerli araç projelerini Türkiye’nin çok uzun zamandır beklediği, yerli yolcu uçağı tasarımı hedefini de gerçekleştirmeye çalışıyor. Özmenler, 2015 senesinde SSİK’in kararı ile Türkiye’deki Bölgesel Uçak Projesi çerçevesinde yerli jet uçağının da üretimi amacıyla TRJet’i kurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Dünyanın ısısından elektrik üretildi!

Bilim insanları, enerji üretiminde her geçen gün yeni keşifler yapmaya devam ediyorlar. Güneş’e ve bağlı diğer doğal kaynağa bağlı olan enerji üretimimiz artık en doğal haliyle karşımızda olacak. Yapılan araştırmalar…

Okyanusa düşen her şey bulunabilecek

Araştırmacılar, son keşfiyle uçsuz bucaksız okyanuslarda kaybolanlar için yeni bir keşif yaptı. 18 Mart 2014 tarihinde Malezya Havayolları Uçuş MH370 Güney Hint Okyanusu üzerinde seyir halindeyken kaybolmuş ve hala o…

Uzay Aracı Parker Probe Tanıtıldı

Nasa tarafından tanıtılan ve oldukça yoğun bir kullanım ile karşımıza çıkacağına inandığımız Parker Probe ile ilgili yeni gelişmeler karşımıza çıkmaya devam ediyor. Güneşin atmosferine gönderilmesi planlanan bu araç, yapısal olarak…

Hollanda, denizde yüzen bir güneş enerjisi çiftliği planlıyor

Yüz binlerce yüz yüzölçümü bulunan yüzen güneş panelleri Hollanda için temiz enerji sağlayacak. Altı Hollanda şirket ve kuruluşu, Oceans of Energy tarafından tasarlanan Off-shore güneş enerjisi santrali “Project-Solar-at-Sea” in geliştirilmesine başladı. Reuters…