Menu

Uzay yürüyüş simülatörü test ediliyor

5 sene ago 0

Uzayda bulunan yürüyüş simülatörünün sorumluluğu NASA tarafından alındı. Kanada Uzay Ajansı’nda görev yapan astronot Jeremy Hansen, uzaydaki yürüyüş simülatörü ile eğitim yapıyor. Bundan dolayı da astronotların, birbiriyle aynı olmayan yer çekim şartlarına karşı olumlu uyum gösterebilmesi hedefleniyor.

Uzay yürüyüş simülatörü ile yapılan eğitim

ARGOS, 12.5 x 7.3 x 7.6 metre ölçütlerine sahip bir “tepe köprü vinci”dir. Bahsini yaptığımız bu vinç, yük kaldırabilmekten farklı olarak i uzay yürüyüşü işin eğitim vermesi hasebiyle, insanları kaldırmak ile görevli. Birçok gerinme ile güç uygulama sensörlerine sahip iskelet, eğitimde bulunan fertlerin takibini yaparak ve uzayda yürümenin zorluklarını onlara yaşatıyor.

Bahsedilen bu sistem, üç eksende hareket edebilme özelliği olan, bilgisayar kontrollü elektronik motorlara sahip. Dikey şeklindeki bir kabloya, başka bir yük hücresi takılarak bunun netîcesinde, motorun hareket etmesiyle sabit gücü muhafaza etmek için, yükleri yükseltip azaltmasını ister. Bu sistem yaklaşık olarak 135 kilogramlık yükü, saniyede üç metre hareket ettirebilme özelliğine sahip. Mühendisler bunun dışında, astronotların yörünge çizgisinde dolaşıp 90 dakika süren gece ve gündüz döngülerini simile etmek amacıyla hem aydınlıkta hem de karanlıkta önemli testler ve deneyler gerçekleştirdi.

ISS’deki 0 yer çekimi ile yeryüzünde mevcut olan yer çekiminin 1/6’sı olan ay yer çekimi ve bununla birlikte buradaki kuvvetimizin yüzde otuz sekizine sahip olan Mars da dahil olmak üzere birçok sistemin benzeri simülatör ile yapılıyor.

NASA, ARGOS’un gelecek zamandaki Mars, Ay, asteroid “veya herhangi bir göksel hedefe” odaklı olarak test, deney ve eğitim gerçekleştirebilmesini amaçlıyor. NASA tarafından, Boeing ve SpaceX gibi hususi şirketler, kendilerine ait bu büyük buluşları göz önünde bulundurarak, gelecekteki ilk 10 sene süresince, simülatörün talep edilenden daha fazla sayıda kullanabileceği öngörülüyor. Misâlen, SpaceX, 2022 senesine dek, Mars’a kargo gönderebilmeyi planlıyor. Bununla birlikte 2024 senesine dek, ilk misyonlarını tamamlaması da planlanıyor. ARGOS adı verilen bu mühim sistem, her iki şekildeki görev ve misyon için de çok yararlı olacak. Bunun sebebi ise, robotların ve insanların simülasyonlar ile işleyebilmesi. Bunun yanı sıra, mikrogravite adındaki simülasyonlar için de, bu husus geçerli durumda. Bundan dolayı uzaydaki yürüyüş simülatörü, Mars gezegenine iki yüz gün sürecek olan yerleşim esnasında, astronotlar için de oldukça önemli bir öğretici niteliği taşıyacak.

Aşağıdaki video ile uzay yürüyüş simülatörü hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir