Menu

Intel ekran kartı işine giriyor

5 sene ago 0

Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden biri olan Intel, harici, güçlü ekran kartı işine girdiğini açıkladı. Şirket AMD’den transfer ettiği Raja Koduri’nin yeni pozisyonuyla bu bölüme giriş yaptığını duyurdu.

Intel resmi bir basın açıklaması ile Raja Koduri’nin şirkete katıldığını kesinleştirdi. Intel Chief Architect yani Intel Baş Mimar pozisyonunda kıdemli başkan yardımcısı olarak yer alacak Koduri.

Raja Koduri, AMD’nin Radeon Technology Group liderliğini aldığı uzun bir izin sürecinin ardından bıraktı. Kendisi teknoloji aleminde tanınmış bir simalardan. Koduri, AMD’den önce de Apple’da grafik mimarisi üzerine çalışmalar yapmıştı.

Intel yeni kurduğu Core and Visual Computing Group ile iş bölümünde gelişmeye gidiyor. Şirket, Çekirdek ve Görsel İşlem Grubu olarak Türkçeleştirebileceğimiz bu yeni alana atadığı Raja Koduri ile harici, güçlü ekran kartları alanına girmeye hazırlanıyor.

Intel’in AMD’den kadrosuna kattığı Koduri için aynı pozisyon ismi ve aynı işe yönelik bir bölüm seçmesi aslında garip değil.

Intel daha önce de farklı GPU’lar üzerinde çalışmış ancak genellikle işlemciye entegre olan GPU yongaları haricinde ayrık ve çok güçlü, AMD ve Nvidia’nın pazardaki ekran kartları kadar performans sunan bir ürün daha ortaya çıkaramamıştı.

Şimdi bu transfer ile açık açık dahili entegre grafik ve yüksek performanslı ayrık grafik çözümleri işinde çalışacaklarını ilan etmiş oldular. Tabii ki henüz ürün ailesi adı da iş için mi yoksa oyun için mi olduğu netlik kazanmadı. İleriki günlerde bir açıklama yapılacaktır. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir