Akıllı kıyafetler önümüzdeki yıllarda piyasaya açılacak

0
124

Teknolojinin her bir alana girdiği çağımızda, en sıradan işlerde dahi varlığını hissetmek mümkün. Henüz varlığını dahi bilmediğimiz alanlarda teknoloji ve giyilebilir teknoloji kullanılırken giysiler üzerinde bir takım tasarımların varlığını kabul etmemek büyük bir inkar olurdu.

Juniper Research isimli araştırma şirketinin analisti, giyilebilir elektronik pazarı için yaptığı bir öngörüye göre, akıllı kıyafetler ve akıllı kulaklık satışları önümüzdeki yıllarda günlük aktiviteler için sıradan hale gelecek. Standart alışverişlerin boyutuna erişecek diyebilmek büyük bir ön görü olsa gerek.

2022 yılına gelene kadar, faal standart pazarının yalnızca % 20 oranında büyüyeceği, ancak iki yıl önceki büyüme oranlarının belirgin olarak daha yüksek olacağı yapılan bir ön görüden yalnızca en basiti. Fakat bölümlerden biri tamamen farklı dinamiklere sahip olacak.

Yapılan analize göre, Aktif Etkileşim İzleyicileri (yani akıllı giysiler), akıllı kulaklıklar ve benzeri teknolojik cihazlar incelenen dönem boyunca % 550 büyüme gösterecektir. Bu cihazların bu yıl satışları 4.5 milyon iken, bu rakam 2022’de 30 milyon adetlik bir pazara dönüşmüş olacak.

Diğer pazarlarda olduğu gibi, büyümede genel bir yavaşlama görülürken, bazı bölümlerin performansı önemli derecede iyi görünüyor. Bunlar, daha önce bahsedilenlerin yanı sıra, eğitim salonları için tasarlanan özel giysilerdir.

Juniper’in raporuna göre, akıllı kıyafetlerdeki kilit savaş, üçüncü taraflar tarafından kullanılabilecek veriler alanında olacak. Örneğin, tıbbi verilerin kullanılmasına izin veren akıllı kıyafetler, 2022’de pazar satışların üçte birini oluşturabilir. Bakalım önümüzdeki yıllar bize ne gibi bir sürpriz gösterecek.

Leave a reply