Menu

Hindistan’dan vergi şoku

5 sene ago 0

Hindistan gelir vergi dairesi tarafından yapılan bir açıklama kripto para birimi yatırımcılarını salladı. Ülke genelinde var olan yaklaşık 100.000 kripto para birimi yatırımcısı için yapılan yeni yasa tasarısı düzenlemesi ile artık söz konusu yatırımcıların vergi ödeme zorunluluğu getirildi.

Hindistan hükümetinin ticaret merkezleri tarafından yürütmüş olduğu söz konusu proje kapsamında Hintli kripto para birimi yatırımcıları için vergi ödeme zorunluluğu getirildi. Hindistan’ın başkenti olan Delhi’de ASSOCHAM etkinliğinde konuşulan söz konusu olay ile ilgili “Kripto para birimi ile yatırım gerçekleştiren fakat bu yatırım sonunda herhangi bir gelir beyanında bulunmayan ve elde edilen kazanç’ dan vergi ödemeyen 100.000 kişi tespit edildi ve kendilerine vergi ödeme zorunluluğu getirildi. Bundan sonra ise söz konusu kripto para birimi yatırımından yapılan gelirler’ in bir kısmı vergi olarak tahsil edilecek. Açıklamalarında bulunuldu.

Chanda konuşmasına devam ederken tekrardan vergi kaçakçılığı hakkında konuştu. Binlerce kişinin yapmış olduğu yatırımlar hakkında hiçbir bilgi sağlamadığını ve net bir gelir beyan etmediğini bunun için belli başlı operasyonlar ile bu durumlarında çözüme kavuşturacağını Hint halkında söyledi.

Kripto para birimi gelişen teknoloji ile beraber öylesine yaygınlaştı ve değer kazandı ki görüldüğü gibi bir çok ülke de yatırımı vergi dahilinde olmak ile beraber, vergiye mükellef edilmeyen bazı ülkelerde ise vergiye mükelleflendirilmek için çalışmalar devam ediyor. Nitekim, 2024 yılında Ermenistan’ da Kripto para birimi madenciliği vergiye dahil olması gibi.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir