Menu

Google HTC’nin Çalışanlarını Satın Alıyor!

6 sene ago 0

Akıllı telefon piyasası, hiç görülmediği kadar kızıştı. Apple ve Samsung’un başını çektiği akıllı telefon piyasasında Google’da yer almanın çarelerini arıyor. Daha önce çıkardığı telefonla pek ilgi görmeyen Google, çareyi Tayvanlı bir firma olan HTC’nin çalışanlarını 1.1 milyar dolara satın almakta görüyor. Hisse almayıp çalışanlarını almak daha büyük yatırım olarak görülüyor.

Bu hamleyle donanım kapasitesinde yenilenmeyi amaçlayan Google, gerekli prosedürlerin gerçekleşmesini bekliyor. Geçtiğimiz günlerde HTC’nin Tayvan’daki hisselerinde işlemler durduruldu. 2018’de işlemlerin bitirileceği öngörülüyor.

Birlikte Çalışmaları Yeni Değil

Google’un kendi ürettiği Pixel telefonu için de ortak çalışmaları HTC ile yürütmüşlerdi. Önümüzdeki ay HTC’nin ürettiği Google Pixel ve Pixel XL piyasaya sürülecek. HTC Android pazarı işinde Samsung’la son dönemlerde yarışta geriye düşmüştü. HTC’nin akıllı telefon araştırma ve geliştirme bölümünde bulunan yaklaşık 2 bin kişi bu anlaşmayla Google’a geçecek. Bu şirketin çalışan sayısının neredeyse yarısı kadar.

Satın Alma İlk Değil

Google, akıllı telefon pazarına girmek ve üretimde sürekliliği sağlamak için daha önce de girişimlerde bulunmuştu. 2011 yılında Motorola’nın mobil telefon kısmı Google tarafından 12,5 milyar dolara satın almıştı. Ancak tutunamayıp 3 yıl sonra satmıştı. Bu alış ve satışın şüphelere neden olduğu belirtiliyor. Ancak tasarım ve mühendislik anlamında büyük katkıların olacağı aşikar. Motorola tecrübesi, HTC ile birleşince ortaya daha güzel ürünleri çıkaracaktır.

HTC’nin bu satışı da desteksiz değil. Sanal gerçeklik üzerinde uzun zamandır kafa yoran HTC’ye bu satış iyi bir yatırım kaynağı sağlayacaktır. Bilindiği gibi HTC Vive adlı sanal gerçeklik gözlüğünü üretiyor ve piyasada en fazla satışı olan VR ürünü.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir