Menu

İngiltere 1Gbit İnternet Hızına Geçiyor!

6 sene ago 0

İnternet savaşlarında İngiltere limitleri zorluyor. İnternet kotasının tartışıldığı bir dönemde İngiltere altı bölgesinde internet hızını saniyede 1 Gigabit’i deniyor. Full-fiber internet olarak adlandırılan projenin başarılı olması halinde İngiltere saniyesinde büyük boyutlu bir filmi indirebilecek.

50 Kat Hızlı İnternet

Full-fiber internet adı verilen deney, İngiltere’deki mevcut internet hızının 50 katına tekabül ediliyor. Yüksek kalitede ve boyutta bir film veya oyun saniyeler içinde indirilebilecek.

İngiliz hükumeti, hızlı internet konusunda uzunca bir zamandır çalışmalar yürütüyordu. Alt yapı çalışmalarının da sona geldiği bazı bölgelerde, bu denemenin başarılı olması ön görülüyor. Manchester ve Bristol gibi 6 kentin aralarında bulunduğu pilot bölgelerdeki iş yerleri, hastaneler ve okullar deneye tabi tutulacak. Denemenin başarılı olması durumunda alt yapı yeterliliği olan kentlerde 1Gbit internet kurulacak.

Normal sistemde eski kablolar ile fiber kabloların birleşimi internet hızını düşürüyordu. Kullanıcılar artık direkt fiber kabloyla internete girecek ve hız düşüklüğünün önüne geçilecek.

En hızlısı Singapur’da, Türkiye 84’üncü Sırada

İnterent hızları konusunda en hızlısı Singapur olarak açıklandı. speedtest.net adlı sitenin yayınladığı sonuçlara göre hızlı internet olarak kullanılan Singapur interneti saniyede 156 Mbit seviyesinde. Bu dünya standartları üzerinde. Sonraki en hızlı kullanan ise 140 Mbit Hong Kong, 126 Mbit Güney Kore, 125 Mbit İzlanda ve 94 Mbit Romanya takip ediyor. 140’a yakın ülkenin sıralamaya dahil olduğu listede Türkiye 84. sırada yer alıyor. Türkiye’de kullanılan internetin saniyede hızı 14.59 Mbit seviyesinde.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir