Menu

Facebook kişilerin zengin, fakir veya orta sınıflı olup olmadığını anlayacak

5 sene ago 0

Sosyo-ekonomik grupların tüketicinin özelliklerine göre sınıflandırılması.” Bu tanım hiç şüphesiz akademik bir tanım. Aslında, bu Facebook’un aldığı patentin başlığı olarak geçiyor. Facebook, başvuruyu Temmuz 2016’da yapmıştı ve yakın bir zamanda da istediğini aldı.

Kısacası, Facebook, hangi sosyo-ekonomik tabakayı elde ettiğinizi tahmin edebilen bir sistemle ilgileniyor . Peki biz, hangimiz konumlandırıyoruz: yoksullar, orta sınıflar arasında mı, yoksa zengin seçkinler arasında mı? Kendinizi sosyo-ekonomik sınıflandırmanın bir unsuru olarak düşünmüyorsanız bu çok da önemli değil. Fakat Facebook’un yakında anlaması gereken bir algoritma olacağından onlar için büyük bir önem taşıyor.

Sosyal platform, tüketicilerin ekonomik durumlarını tahmin etmeleri için mevcut verileri kullanan patentli bir teknoloji geliştirdi. Eğitim, mülkiyet, İnternet kullanımı gibi pek çok özellik kıstas olarak kullanılacak.

“Çevrimiçi sistem, her bir kullanıcının sosyo-ekonomik grubunu tahmin etmek için sınıflandırıcılar kullanıyor. Sınıflandırıcılar, genel nüfus bilgilerini kullanan modellere ve özelliklere, demografik verilere, cihazlar üzerindeki sahiplik düzeylerine göre sosyo-ekonomik parametreler oluşturur. Bu global bilgi pazar araştırması anketleri ile özetlenebilir ve online sisteme teslim edilebilir” şeklinde bir açıklama içeriyor patent.

Tüm bunların yararı reklamverenlere olacağı aşikar. Bilgileri, daha hedefli ve daha iyi hedeflenmiş reklamlar getirmek için kullanabilirler. Bu, sponsorlu içeriğin üçüncü taraflardan sağlanmasına yardımcı olabilir. Facebook sponsor reklam verecekler olanlar bu sayede daha isabetli sonuçlar alabilecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir