Menu

Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesinde

6 sene ago 0

Dijital para birimi olan Bitcoin’in piyasa değeri bugün yüzde 12 artışla 5,390 doların üzerine çıktı. Bu yükseliş ardından gözlenen Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığıdır.

Sanal para birimi Bitcoin rekor seviyeye ulaştı

Bitcoin’in piyasa değeri, dünü 4,815 dolardan kapatmasının ardından, bugün yüzde 12 artarak 5,391 dolara ulaştı. Bu rakam Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olduğu görülüyor.

[irp posts=”1703″ name=”Bitcoin Nedir? A’dan Z’ye Bitcoin Rehberi”]

Böylece, sanal para biriminin değeri hafta başından beri yüzde 17 ve bu ayın başından beri yüzde 24 artış gösterdi. Bu senenin başından itibaren de sanal para birim piyasası yüzde 454 değer kazandı.

Çin hükümetinin ağustos ayında, ülkede sanal para birimlerinin ilk halka arzında para toplamayı yasaklamıştı. Daha sonra ülkede Bitcoin işlemlerinin de kısa süre içinde durdurulacağı açıklamıştı.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre Çin hükumetinin Bitcoin ve piyasada bulunan diğer sanal para birimlerinin işlemlerine daha fazla regülasyon getirecek. Yani bu işlemlerin devam edeceğinin bildirildiğine işaret ederek, yasağın Bitcoin’e talebin artırdığını açıkladılar.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, uluslararası bir para birimidir. 2009 yılında piyasaya çıksa da asıl çıkışını 2013 yılında gerçekleştirdi. Büyümesinin önde engel bulunmayan bu para biriminin anlık değişimleri mevcuttur. Bu değişimleri altınla kıyaslamak gerekirse Bitcoin daha hassas bir yapıdadır. Yani dün 4 haneli satın aldığınız 1 bitcoin, ertesi gün 3 haneye düşebilir. Bu da Bitcoin’in büyük avantajı ve dezavantajı. Dün düşük aldığınız BTC sizi zengin de yapabilir, fakir de… “฿” ile sembolize edilir ve “BTC”kısaltmasıyla piyasada karşılığını bulur.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir