Menu

SpaceX, ikinci Falcon 9 roketini fırlattı

6 sene ago 0

İnsanlığı Mars’a taşımayı artık şirket misyonu haline getiren SpaceX şirketi, bu hafta bir kez daha Falcon 9 roketini uzaya başarıyla fırlattı. NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden uzaya fırlatılan roket daha öncesinde fırlatılıp, başarılıyla yere indirilebilmişti. Roketin tekrar başarı bir şekilde indirilmesi durumunda SpaceX, uzay roketini üçüncü kez yörüngeye fırlatmayı planları arasına koymuş durumda.

Türkiye saati gece 01:53 saatlerinde fırlatılan roket hem EchoStar hem de SES için çift amaçlı bir uydu olma özelliğini taşıyor. Fırlatma, Atlas Okyanusu’nda  SpaceX’in “Tabi ki seni seviyorum” isimli Drone gemisinde gerçekleştirildiği açıklandı.

Bu, SpaceX’in bu hafta içinde fırlattığı ikinci roket oldu. SpaceX, geçtiğimiz pazartesi günü Kaliforniya’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden de bir roket fırlatmıştı. Yörüngeye 10 Iridium uydusu taşıyan bir roketi de yine SpaceX fırlatmıştı.

SpaceX, bugüne kadar Falcon 9’u 18 defa başarılı bir şekilde yörüngeye fırlatabildi. Başarısızlıkları da büyük bir deneyimle telafi etti. Hatta kurucu Elon Musk, Instagram hesabından “bir roketin nasıl fırlatılmaması gerektiğini” şeklinde esprili bir şekilde bir video göstermişti.

SpaceX kullanılmış bir roketin yeniden kullanılması hakkında şunu düşünüyor: fazla roketle, daha az maliyet elde etme. Bu tekrar fırlatmalardan maliyetinden 18 milyon dolar gibi ciddi tasarruf sağlıyor. Bu, tüm fırlatma maliyetinin yüzde 30’una tekabül ettiği hesap edilince ne kadar tasarruf ettiği görülebilir. SpaceX’in milyarder kurucusu Elon Musk, Mars kolonisini 1 milyon kişi ile kurmayı planladığını da belirtelim. İlk koloninin ise yaklaşık 10 yıl sonra kurulması planlanıyor.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir