Menu

AB, dronlar ve insansız denizaltılara finansman sağlıyor

5 sene ago 0

Brüksel, Avrupa Savunma Fonu kapsamında AB tarafından finanse edilen birkaç yeni savunma araştırma projesinin onaylandığını açıkladı. Fon, AB’de güçlü bir savunma sanayiinin kurulmasını destekleme görevini üstlenecek.

Ocean2020 projesi, filo operasyonlarında insansız uçaklar ve insansız denizaltılar da dahil olmak üzere deniz gözetimi ve silahsızlanma görevlerini destekliyor. Geleneksel sistem verisi ile birlikte elde edilen bilgiler, komut takımının durumdaki değişikliklerin tam bir görüntü almasını sağlayacaktır.

Proje, 15 AB ülkelerinin bir araya gelmesiyle oluşacak. Ülkelerde bulunan 42 ortağın bir araya getirilmesiyle Leonardo SpA liderliğindeki bir konsorsiyum tarafından yönetilecek. Proje, yaklaşık 35 milyon avroluk hibe ile finanse edilecek. Baltık Denizi’nde biri İtalyan Deniz Kuvvetleri gözetiminde Akdeniz’de İsveç Donanması tarafından yönetilen projenin 2019 yılında çalışmalarına başlayacağı öğrenildi.

Askerlerin teçhizatını geliştirmeyi amaçlayan üç proje 1 ila 3 milyon avro arasında bir hibe aldı.

  • ACAMSII – çevreye göre değişen ve çeşitli dalga boyu aralıklarında çalışan sensörlere karşı koruma sağlayan kamuflaj giysilerinin geliştirilmesi için;
  • Gossra – Askeri ekipmanın bir parçası olan karmaşık sistem bileşenlerinin uyumluluğunu artırmak için (örn. Sensörler veya dijital gözlükler) için;
  • Vestlife – saha askerleri için çok hafif kurşun geçirmez yelekler geliştirmek için projeler yürütecek.

AB üyesi ülkelerin ortak savunma faaliyeti yürütmeleri uzun zamandır gündemde olan bir konuydu. Bu başlangıcın devamının geleceği ön görülüyor. Avrupa Komisyonu, projelerin hibe sözleşmelerinin önümüzdeki haftalarda imzalanacağını söyledi.

Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir