Menu

Ruslar SWIFT yöntemiyle 340 milyon ruble çaldı

5 sene ago 0

Hackerlar, geçtiğimiz yıl Rusya’daki SWIFT olarak adlandırılan uluslararası ödeme sistemine yapılan bir saldırı yöntemiyle 339.5 milyon ruble (6 milyon dolar) çaldı. Çalıntı haberi, Rus merkez bankası tarafından Cuma günü açıklandı.

Rus bankalarında dijital hırsızlık için merkez bankası tarafından yayınlanan bir rapora son satırlarında “gömülü” bildirim, başarılı ve başarısız siber soygun tanımlamaları geçiyor. Merkez bankası, bu bilginin “başarılı bir SWIFT operatörünün iş yeri saldırısı” ile ilgili olduğunu açıkladı.

Regulator, “Bu saldırının sonucu olarak yetkisiz operasyonların hacmi 339.5 milyon ruble’dir” şeklinde konuştu. Ancak merkez bankası daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

Her gün trilyonlarca dolar aktarmak için kullanılan SWIFT kodunun bu denli bir açığa neden olması adeta infial yaratmış durumda. Ülke genelini ilgilendiren bir mevzu olduğu için ayrıntılı bir yöntemden bahsetmek zor olacaktır.

Bankacılık konusunda dünyada önemli bir konumda olan Brüksel, SWIFT koduyla hacker saldırılarını önlemek için daha sofistike araçlar ve teknikler kullanıyor. Çünkü dijital dolandırıcılık, son zamanların en ciddi yatırım gerektiren olayı olmuş durumda.

Hack konusunda da Rusya ve Çin başı çeken ülkeler arasında yer alıyor. Buna ABD’nin de dahil olmasıyla oldukça geniş ve bir o kadar da tehikeli bir pozisyon haline gelmiş durumda. Dizi ve filmlerle de ilginin o yöne kaydırılması bir nevi hedef gösterme olarak nitelendiriliyor.

Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir