Menu

280 milyon Ethereum dondu

6 sene ago 0

Bitcoin’den sonra son dönemin en yaygın kripto para birimlerinden biri olan Ethereum, bi yazılım hatası nedeniyle tüm aktif para kilitlendi.

Ethereum’un güvenlik problemleri nedeniyle yaşadığı bu tip sorunlar devam ediyor. Daha önce de temmuz ayında gerçekleşen bir hack saldırısı yaşamıştı Ethereum. Bu  saldırı sonucunda ise 32 milyon dolar değerindeki Ethereum çalınmış ve büyük bir değer kaybı yaşamıştı. Aynı şekilde temmuz saldırısı gibi daha önceden de benzer olaylar gerçekleştiği bilinen bir gerçekti. Ancak bu tip profesyonel işlerde de olsa dahi hatalar olabiliyor. Bunları büyk ve acı tecrübelerde öğrenmiş bulunuyorlar.

Neyse ki Ethereum, bu sefer bir hack veya hırsızlık vakasıyla karşı karşıya kal Kalsaydı belki ona tanınan kredinin de vadesi dolmuş olabilirdi. Ama farklı bir nedenle büyük bir sıkıntı yaşıyor Ethereum son zamanlarda. Ethereum cüzdanı Parity’deki kritik bir güvenlik açığı şimdilrde başını oldukça büyük bir derde sokmuşa benziyor. Bu güvenlik açığı nedeniyle bu kripto para birimini kullanan tüm kullanıcıların hesaplarının donmasına sebep oldu. Yaklaşık 90 milyon doları Parity’nin de kurucusu olan Gavin Woods’a ait olmak üzere toplam değeri 280 milyon dolar olan Ethereum askıda kaldı.

Temmuz’daki saldırı nedeniyle Parity’ye getirilen ekstra güvenlik önlemlerinden kaynaklı olduğu tahmin edilen bu hata sonucunda kullanıcılar paralarıyla ilgili herhangi bir işlem yapamıyor. Ethereum’un değeri ise yaşanan sıkıntı sebebiyle 305 dolardan 291 dolara kadar geriledi.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir