Menu

Yeni Nvidia mimarisinin adı Ampere olacak

5 sene ago 0

Dünyanın en büyük ve en önde gelen grafik işlemci şirketi olan NVIDIA, yeni bir mimariyle karşımıza çıkıyor. Rakiplerinden oldukça iyi bir yer ediniyor bu haliyle. NVIDIA’nın Volta sonrasında yerine gelecek olan GPU mimarisi, verilen adını ünlü Fransız bir fizikçiden aldığı biliniyor.

Nvidia, yavaş yavaş Pascal (GTX 1000) serisine bir son vererek Volta mimarisine hızlı bir geçiş yapmaya hazırlık yaptığını resmi bir ağızla açıkladı. 2018 yılının başlarında piyasaya çıkması beklenen bu Volta ekran kartlarını takip edecek olan mimarinin adı da bugün internet dünyasında ortaya çıktı. Bu isim ise Ampere olarak adlandırıldı.

Nvidia’nın son dönemde mimarisine verilen isimlendirme işlerinde elektrik ile ilgili buluşlar da yapan bilim insanlarını tercih ettiğini açıklıkla görüyoruz. Elektromanyetiğin öncülerinden biri olan bu Fransız André-Marie Ampère’den alınan isim, akım şiddetinin ölçeklendirilmesinde birim olarak da kullanıldığı da biliniyor.

Şirketin Ampere mimarisindeki bu yeni GPU’sunu, 2018 yılında Grafik Teknoloji Konferansı’nda (GTC) duyurması beklendiğini de bildirelim. Bakalım Nvidia, Volta ve Ampere’de GTX 2000 ve GTX 3000 isimlendirmelerine devam edecek mi?

Rakiplerinin hızla değişik formatta ve güçte mimariler çıkarmasının ne gibi sonuçları olacağını önümüzdeki günler bize gösterecek. Bu konuların bu kadar iyi seviyede gitmesinin esas nedeni rekabetin iyi bir nedene dayalı olması olarak gösterilebilir. Sizin bu konu hakkında söyleyecek sözleriniz var ise alt yorum kısmında bize bildirin. Görüşleriniz bizim için değerlidir.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir