Menu

Dubai, elektrikli otonom taşımacılık kabinlerini test ediyor

5 sene ago 0

Teknoloji geliştikçe otonom sistemlerin de geliştiğini görmek pek ala mümkün. Özellikle taşımacılık sektörünün önemli bir bölümü bu gelişmelerden payına düşeni alacağa benziyor. Bu tür gelişmelerin son durağı ise bir Arap yarım adası ülkesi olan Dubai’de gerçekleşti. İlk test sürüşleri şu sırada başladı.

Dubai’nin yeni elektrikli özerk nakliye kamaralarından biri olan 10 kabinli yolculu otonom taşıma aracı test sürüşlerine başladı. Bu dünyanın ilk otonom taşımacılık faaliyeti olarak kayıtlara geçti. Kent Yolu ve Taşımacılık Ajansı, Zirve sırasında elektrikli taşıtların ilk testlerinde “Geleceğin Geleceği Ulaşımı” ile çalışıyor ve başarılı oldukları görülüyor. Kabin üç saat boyunca bir pil kullanarak çalışabilecek ve altı saat şarj edebilecek şekilde tasarlandı.

Kendini yöneten kabinler yakında Dubai sokaklarında dolaşacak. Saatte yaklaşık 20 kilometre ilerleyen odalarda altı kişi oturabilir ve dört kişi konaklayabilir. Kabin 2.7 metre uzunluğunda, 2.1 metre genişliğinde ve 2.7 metre yüksekliğindedir.

NewsGulf, kabinleri özel olarak tasarlanmış bantlarda kısa veya orta mesafeli seyahat için tasarlandığını belirtti. İki kabin yalnızca 15-20 saniye boyunca birleştirilebilir veya yaklaşık beş saniye boyunca birbirinden ayrılabilir. Dubai’de test edilen prototipler, Seyahat Acentası Genel Sekreteri Matar Al-Thayer’e göre İtalya’da üretiliyor.

Next Future Transportation web sitesine göre kabinler bir akıllı telefon uygulamasıyla çağrılabilir. İçeride seyahat ederken bir içki sipariş edebilir veya tuvalete gidebilir. Bu hizmetlerin Dubai’de mümkün olup olmayacağı netlik kazanmadı.

Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir