Menu

Yapay zeka, kaplumbağayı tüfek sandı

6 sene ago 0

ABD’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan MIT öğrencileri, yapay zeka üzerine oldukça başarılı sonuçlar alıyor. Son olarak MIT öğrencileri, Google’ın Inception v3 isimli yapay zekasını hazırladıkları bir algoritma sayesinde kandırmayı başardı. Bu aslında basit gibi görünen ama önemli bir gelişme olarak görülüyor. Çünkü Google’un bu algoritması aslen en gelişmişler arasında yer alıyor. Haliyle bu kandırmaca işlemi yapay zeka ilerlemesinde daha oldukça fazla yolun olduğunu gözler önüne seriyor.

Yapay zeka, günümüzde adını sık sık duyduğumuz ve gelecekteki önemi şu anlık pek çok kesim tarafından kabul edilmiş durumda. Çeşitli yatırımlarla pek çok dev firma, yapay zeka üzerine eğileceğini dile getirdi. Hatta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin öğrencilere hitap ettiği bir toplantıda yapay zekada lider olan devletin dünyayı yöneteceğini söyledi.

Ancak çalışmaların son birkaç yıldır hız kazandı. Çeşitli şirketler tarafından sürekli olarak deneniyor ve geliştiriliyor. Google’ın Inception v3 yapay zekası, son zamanlardaki en gelişmiş yapay zeka arasında gösteriliyor. Bu araç, görüntüleri algılama amacı taşıyor. MIT öğrencileri de geliştirdikleri algoritma sayesinde yanıltıcı görseller üreterek Inception v3’ü kandırmayı başardı.

Yapay zekalar şimdilik görüntünün neye benzediğinden ziyade, şekil ve desen üzerinde bir algılama yapıyor. Ancak yapay zekanın 3D baskıyla oluşturulmuş bir kaplumbağayı üzerindeki desenden dolayı tüfek sanması biraz korkutucu geliyor. Bizi, üzerimizdeki şeyle neye benzeteceğini henüz bilmiyoruz. Tek tesellimiz şu anlık çalışmaların henüz başında oluşumuz. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir